4 sierpnia
środa
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Leczenie zamiast zabijania

Ocena: 0
2822

Projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się 830 tys. polskich obywateli, czeka w Sejmie na rozpatrzenie.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski abp Henryk Hoser SAC przypomina, że w sporze o aborcję należy uwzględnić podmiotowość i matki, i dziecka. – Opieka nad zagrożoną ciążą czy dzieckiem chorym letalnie powinna mieć charakter nie tylko medyczny, ale także społeczny i ekonomiczny – mówił podczas konferencji podsumowującej akcję promującą „Zatrzymaj aborcję”. Podkreślił, że pojęcie aborcji banalizuje się, nazywając ją „nieszkodliwym zabiegiem”. – To zawsze szok dla organizmu, który od momentu zapłodnienia przeżywa skomplikowany zespół interakcji między matką a dzieckiem. – Dzisiejsza antropologiczna degradacja medycyny jest niepokojąca: kiedyś aborcja była przedmiotem procesów norymberskich, dziś próbuje się ją nazwać „prawem” – podkreślił.

Profesor genetyki Andrzej Kochański zaznaczył, że w ostatnich latach diametralnie zmienił się pogląd na możliwości leczenia m.in. przyczynowego zespołu Downa. – Nie ma dziś wydziału lekarskiego na świecie, który nie miałby centrum medycyny genomicznej – nowego kierunku opierającego się na terapii genowej czy terapiach eksperymentalnych. Naukowcy w laboratoriach tworzą dziś coraz doskonalsze modele zwierzęce laboratoryjne zespołu Downa – powiedział.

Niestety, udział Polski w takich badaniach jest znikomy. W konsekwencji za skorzystanie z nowych odkryć polscy pacjenci będą musieli słono płacić. – Na razie ogromne koszty pociągają u nas za sobą badania przesiewowe – zauważył genetyk. – Płacimy za przebadanie tysiąca kobiet, by znaleźć jedno chore dziecko. Większym pożytkiem byłoby przeniesienie tych wydatków – oraz wydatków na aborcję eugeniczną – na leczenie tego jednego małego pacjenta.

– Sprzeciw wobec aborcji eugenicznej nie jest zjawiskiem kontrowersyjnym – mówi Kaja Godek, która z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk zainicjowały akcję „Zatrzymaj aborcję”. – Pokazuje to liczba podpisów pod projektem ustawy. „Alternatywny” projekt „Ratuj kobiety” powstał – jak wprost przyznała jego inicjatorka Barbara Nowacka – aby utrudnić zbiórkę podpisów pod naszym projektem. Tylko pełna ochrona życia jest krokiem cywilizacyjnym naprzód, bo przywraca normalność i człowieczeństwo od poczęcia.

– Poważnie traktujemy głosy posłów, którzy deklarowali poparcie dla ochrony życia – podkreśla Kaja Godek.

Komitet ustawodawczy czeka teraz na informację od Marszałka Sejmu o zweryfikowaniu podpisów. Pod koniec lutego powinno odbyć się pierwsze jego czytanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Środa, XVIII Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera
«Panie, dopomóż mi».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 15, 21-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter