23 maja
poniedziałek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ławrow: Prezydenci nie dopuszczą do zbrojnej konfrontacji między Rosją i USA

Ocena: 0
1956

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, nie dopuszczą do zbrojnej konfrontacji między obu krajami – powiedział w piątkowym wywiadzie dla agencji RIA-Nowosti rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

– To są przywódcy wybrani przez swoje narody, są przed nimi odpowiedzialni za pokój i ład – podkreślił.

Dodał, że po amerykańskich nalotach na Syrię nie spoczywa już na Rosji moralny obowiązek, by nie dostarczać systemów przeciwlotniczych S-300 wojskom prezydenta Syrii Baszara el-Asada. – Spoczywał na nas moralny obowiązek, obiecaliśmy tego nie robić około 10 lat temu na prośbę naszych partnerów; wzięliśmy pod uwagę ich argument, że mogłoby to doprowadzić do destabilizacji sytuacji (...) – wyjaśnił minister.

Ławrow powiedział, że przed amerykańskimi nalotami z 14 kwietnia Rosja wskazała Stanom Zjednoczonym obszary w Syrii, atak na które będzie oznaczał dla Moskwy przekroczenie tzw. czerwonych linii. – Zanim zaczęły się materializować plany przeprowadzenia nalotów przez zachodnią +trójkę+ szef sztabu generalnego armii rosyjskiej generał Walerij Gierasimow powiedział wprost, że jeśli jakiekolwiek działania bojowe tzw. koalicji przyniosą szkodę rosyjskim wojskowym, to będziemy odpowiadać surowo i ostro – kontynuował szef dyplomacji. Ławrow dodał, że amerykańskie siły zbrojne nie przekroczyły tych czerwonych linii.

Atak sił powietrznych USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię nastąpił w odpowiedzi na użycie przez reżim Asada broni chemicznej 7 kwietnia w mieście Duma koło Damaszku.

Ławrow poinformował też, że w niedawnej rozmowie telefonicznej prezydent Trump zaprosił prezydenta Putina do Waszyngtonu. Amerykański przywódca przekazał również rosyjskiemu prezydentowi, że byłby rad, gdyby mógł udać się z rewizytą do Rosji – powiedział minister. Zapewnił, że Putin jest gotowy na takie spotkanie. Dodał, że Rosja czeka na sprecyzowanie szczegółów dotyczących wizyty przez stronę amerykańską. Trump rozmawiał z Putinem 20 marca.

Szef resortu spraw zagranicznych Rosji powiadomił, że władze jego kraju nie złożą propozycji, by na terytorium Rosji odbyło się spotkanie Trumpa z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem. Szczyt Trump–Kim planowany jest na koniec maja lub początek czerwca. Miejsce, porządek dzienny obrad i inne szczegóły dotyczące spotkania nie zostały jeszcze ustalone. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter