6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto skończy z pedofilią?

Ocena: 0
666

Na walce z Kościołem wrogie mu środowiska chcą zbić kapitał marketingowy i polityczny. mówi Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, w rozmowie z Ireną Świerdzewską

 

fot.pixabay.com/CC0

Co rząd Zjednoczonej Pawicy robi dla ochrony dzieci przed przestępstwami seksualnymi?

W maju 2019 r. rząd przyjął pakiet zmian przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zakłada on, że za zgwałcenie dziecka pedofil ma trafić do więzienia na 30 lat. Najbardziej zaburzonym sprawcom ma grozić dożywocie. Dziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od trzech do 15 lat pozbawienia wolności, a w przypadku gwałtu ze szczególnym okrucieństwem od pięciu do 15 lat. Wpisaliśmy do projektu, że zbrodnie pedofilskie nigdy nie mogą się przedawniać. Przypomnę, że obecnym stanie prawnym zbrodnia pedofilska dokonana na dziecku poniżej 15. roku życia przedawnia się po upływie 20 lat od czasu jej popełnienia, a jeśli wszczęto postępowanie, wówczas po upływie 30 lat. W rejestrze pedofilów chcemy ujawniania zawodu skazanych. Podnosimy też kary za seksualne wykorzystanie dzieci z obecnej granicy 2-12 lat na 2-15 lat. Wprowadzamy szczegółową podstawę zaostrzenia odpowiedzialności wobec sprawcy za przestępstwo wykorzystania seksualnego dziecka w sytuacji, gdy pozostawało ono pod pieczą sprawcy. W takiej sytuacji sąd ma obowiązek, a nie tylko możliwość, orzec karę pozbawienia wolności przewidzianą za dany rodzaj przestępstwa w wysokości nie mniejszej niż dolna granica kary zwiększona o połowę.

Według naszego projektu sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie warunkowe. Więzienie nie może być sankcją na papierze. Na początku objęcia funkcji ministra i prokuratora generalnego przez pana ministra Zbigniewa Ziobrę wprowadzony został publiczny rejestr pedofilów, w ubiegłym roku poszerzony o wpisywanie zawodu wyuczonego i wykonywanego przez pedofila.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter