16 października
środa
Gawla, Ambrozego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kryzys w UNESCO

Ocena: 0
1971

Jeszcze nie przebrzmiały echa sesji UNESCO w Krakowie, a już Stany Zjednoczone ogłosiły wyjście z tej organizacji. Teraz szykuje się do tego Izrael

UNESCO uznało Wzgórze Świątynne w Jerozolimie za wyłączne dziedzictwo islamu, fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W oficjalnym komunikacie Departament Stanu USA podkreślił, że „decyzja nie została podjęta łatwo”, a odzwierciedla niepokój „narastającymi problemami, potrzebą fundamentalnych reform i ciągłą antyizraelską postawą” organizacji. Po 31 grudnia 2018 r. USA chcą być jedynie obserwatorem. Izrael twierdzi, że amerykańska decyzja go zaskoczyła. Pismo „Haaretz” dowodzi, że Waszyngton nie konsultował się z Tel Awiwem. Wiadomość o tym, że Stany Zjednoczone z UNESCO się wycofały, dotarła do władz Izraela z portalu Departamentu Stanu.

USA opuszczają UNESCO już drugi raz. Pierwszy raz uczynił to Ronald Reagan na początku lat 80.; decyzję tę zmienił dopiero George W. Bush. Ale już za Baracka Obamy Amerykanie obcięli większość finansowania, tłumacząc to uznaniem Palestyny za państwo członkowskie organizacji.

 

Zasłużona czy upolityczniona

W lipcu w Krakowie obradowała sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Cieszymy się ogromnie, że się udało i że sesja odbywała się we wspaniałej atmosferze – powiedziała wtedy wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin. W sesji wzięły udział 2 tys. osób; podjęto 250 decyzji, m.in. o wpisaniu 21 obiektów na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się zabytki Tarnowskich Gór. – Ta sesja to świetny przykład, jak kultura jest ważna dla budowania wizerunku Polski w świecie – mówił przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa prof. Jacek Purchla.

UNESCO znane jest właśnie z Listy światowego dziedzictwa (ponad tysiąc obiektów na całym świecie) z wyróżniania Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a także Pamięci Świata – listy ponad 300 dokumentów (np. autografu działa Mikołaja Kopernika De revolutionibus… i oryginału „21 postulatów Solidarności”) oraz rezerwatów biosfery np. Babia Góra, Tatry i Puszcza Białowieska po stronie polskiej i białoruskiej.

Niedawno w Warszawie odbyła się konferencja „40 Lat Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce – dokonania i perspektywy”. – Polska jako współtwórca UNESCO aktywnie tworzyła standardy międzynarodowej współpracy. Organizacja ta przez wiele dziesięcioleci stanowiła dla Polski i dla Polaków okno na świat, platformę wymiany myśli i kontaktów z innymi krajami – podkreśliła podczas obrad wiceminister Gawin.

Ostatnio starania o to, by Geoland Świętokrzyski znalazł się w Światowej Sieci Geoparków UNESCO, podjęły gminy województwa świętokrzyskiego. Podobne starania – utworzenia Geoparku UNESCO w Krainie Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim – podjęło Dobkowo k. Złotoryi. W Katowicach trwa dyskusja nad wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO osiedla Nikiszowiec.

Costa Gavras, słynny francuski reżyser i scenarzysta, pisał w dzienniku „Guardian”: „Kultura nie jest czymś danym na zawsze; potrzebuje ciągłych zmagań. Takie zmaganie nie jest na siły jednego kraju. I dlatego mamy UNESCO (…). Misja organizacji jest ważna: »budowa pokoju w umysłach mężczyzn i kobiet« i »tworzenie warunków dla dialogu między cywilizacjami, kulturami i ludźmi«”. Wszak pełna nazwa UNESCO to Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

Ale Amerykanie widzą sytuację inaczej. – Niestety, ta instytucja została upolityczniona, utrudniając wykonywanie mandatu – mówił niedawno przedstawiciel USA przy UNESCO Chris Hegadorn.

 

Czyje dziedzictwo?

Rzeczywiście, UNESCO jest od dawna krytykowane – i to z różnych stron. W ostatnich latach chodzi zwłaszcza o Izrael, konkurujący w tej organizacji z Palestyńczykami. Ci ostatni mogą liczyć na wsparcie wielu krajów azjatyckich i afrykańskich. W efekcie Izrael traci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 października

Ucisk i utrapienie spadną na każdego człowieka,
który dopuszcza się zła

Dziś w Kościele:
środa, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ spomnienie św. Jadwigi Śląskiej
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 2,1-11, Ps 62, Łk 11,42-46
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -