28 maja
poniedziałek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kongresmeni od jezuitów

Ocena: 0
165

Co dziesiąty członek Kongresu USA jest absolwentem szkoły średniej lub wyższej prowadzonej przez jezuitów. Poinformowało o tym na swojej stronie internetowej AJCU – stowarzyszenie 28 uczelni prowadzonych przez jezuitów. W porównaniu z minioną kadencją, liczba jezuickich absolwentów w Kongresie USA wzrosła z 50 do 56.

fot. Pixabay.com

Ogółem podczas 115. kadencji w Kongresie USA zasiada 535 senatorów i reprezentantów. Dwunastu absolwentów szkół jezuickich zasiada w Senacie, a 44 w Izbie Reprezentantów.

Informacja AJCU wymienia wśród nich Catherine Cortez Masto, pierwszą latynoskę w Senacie i Stephanie Murphy jako pierwszą kongresmenkę USA pochodzącą z Wietnamu. Ponadto, co drugi członek nowego Kongresu USA jest absolwentem Georgetown University.

Ogólnie w składzie Kongresu znajduje się więcej katolików niż kiedykolwiek. Obecnie stanowią oni jedną trzecią w Izbie Reprezentantów i niemal jedną czwartą w Senacie. Jednocześnie – od lat 60-tych XX w. – odnotowuje się systematyczny spadek liczby protestantów. Podczas gdy podczas 87. kadencji Kongresu w latach 1961-1963 było ich 398, a więc 75 proc., obecnie jest ich tylko 56 proc.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły