20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Klerycy w kamasze

Ocena: 0
783

Dziesiątki księży i seminarzystów dostały na Białorusi wezwania do wojska. Okazało się, że mimo wszystko w tym roku do armii nie pójdą. Nie wiadomo jednak, co będzie w przyszłości.

Procesja Bożego Ciała w Mińsku, fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Chodzi głównie o katolików – około dwudziestu seminarzystów z Grodna i grupę kleryków z Pińska. Ale wezwania dostało również kilkudziesięciu studentów prawosławnego seminarium duchownego z Żyrowicz koło Słonimia. To pierwszy taki przypadek na Białorusi. Cytowany przez Radio Swoboda rzecznik ministerstwa obrony oznajmił, że resort działa „w ramach obowiązującego prawa”. – Jeśli nie ma podstaw do odroczenia służby wojskowej, to wysyłane są wezwania – mówił.

Do tej pory funkcjonujące na Białorusi Kościoły i związki wyznaniowe nie miały większych problemów ze służbą wojskową swoich duchownych. Co jednak wcale nie oznacza, że nie było i nie ma konfliktów z władzami.

 

Kraj prawosławnych i katolików

Jeśli chodzi o liczbę wiernych poszczególnych wyznań na Białorusi, informacje są bardzo różne, nierzadko sprzeczne. Według badań przeprowadzonych przez Centrum Informatyczno-Analityczne przy Prezydencie Republiki Białoruś, spośród 95,5 proc. obywateli tego kraju określających się jako wierzący prawosławnych jest 83 proc., a katolików ok. 10 proc.; wśród tych ostatnich dominują Polacy, ale są też i katolicy Białorusini. Sam Kościół katolicki podaje inne liczby – że wiernych jest 1,4 mln, czyli prawie 15 proc. społeczeństwa. Być może dwie trzecie z nich to Polacy, a pozostali – Białorusini.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (661), 10 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły