20 października
piątek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kim grozi atomem

Ocena: 0
709

Korea Północna ma zamiar przeprowadzić próbny wybuch bomby wodorowej na Pacyfiku. Oznacza to wielkie zagrożenie, i to nie tylko dla państw w regionie Oceanu Spokojnego

fot. PAP/EPA/KCNA

Podczas niedawnej wizyty w nowojorskiej siedzibie ONZ północnokoreański minister spraw zagranicznych Ri Yong Ho zapowiedział przeprowadzenie takiej próby; nie podał konkretnego miejsca ani terminu, podkreślił jednak, że ostateczną decyzję podejmie przywódca KRLD Kim Dzong Un. Byłaby to pierwsza próba nuklearna przeprowadzona przez Koreańczyków poza terytorium własnego kraju – i zarazem najbardziej niebezpieczna.

Przy okazji doszło do kolejnej wymiany oskarżeń i ostrych słów pomiędzy Kimem i Donaldem Trumpem. Oczywiście – była to „rozmowa” na odległość, poprzez media, bo bezpośrednie spotkanie jest zupełnie nierealne. Trump podczas sesji ONZ nazwał Kima „człowiekiem-rakietą, realizującym samobójczą misję”. Kim Dzong Un odpowiedział słowem przetłumaczonym na angielski jako dotard i dziennikarze przeszukiwali słowniki, by zrozumieć, o co chodzi Koreańczykom – a to jest XIV-wieczne określenie imbecyla.

A teraz lider Korei Północnej odpowiedział na ostre słowa krytyki ze strony Donalda Trumpa po ostatniej, wrześniowej eksplozji bomby atomowej w swoim kraju. Rzadko wypowiadający się publicznie Kim Dzong Un podkreślił, że Trump „przekonał go, iż wybrana droga jest słuszna”, i nazwał amerykańskiego prezydenta „gangsterem szczęśliwym z igrania z ogniem”. W odpowiedzi Trump określił Kima mianem „szaleńca”. To wszystko brzmi może zabawnie, ale tak naprawdę oznacza zagrożenie wojną na wielką skalę. Po jednej stronie Pacyfiku wypowiada się przywódca supermocarstwa, po drugiej – lider kraju niewielkiego i zacofanego, ale posiadającego broń atomową zdolną zniszczyć choćby Seul czy Tokio.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 42 (628), 15 października 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 października 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

- Reklama -