17 stycznia
poniedziałek
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kazachstan w ogniu

Ocena: 0
371

Do niespodziewanych, dramatycznych wydarzeń doszło w Kazachstanie. Protesty przeciw podwyżkom cen gazu używanego do ogrzewania mieszkań i jako napęd samochodów przerodziły się w zamieszki; są liczni zabici, ranni i tysiące aresztowanych.

fot. PAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV

Na wniosek prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa do kraju weszły wojska rosyjskie. Rosjanie przerzucili swych żołnierzy do Kazachstanu przy użyciu ponad siedemdziesięciu samolotów transportowych. I rozpoczęli intensywne działania propagandowe: w rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o zbrojnych ugrupowaniach antyrządowych, jakimś nieznanym wcześniej „Froncie Wyzwolenia Kazachstanu”, który rzekomo organizował zamieszki.

 


ZMIANA BEZ ZMIANY

W marcu 2019 r. doszło do niespodziewanej zmiany na szczytach władzy w Kazachstanie. Odszedł Nursułtan Nazarbajew, od 1989 r. rządzący krajem najpierw jako I sekretarz KC Komunistycznej Partii Kazachstanu, potem prezydent Kazachskiej SRR, a wreszcie niepodległego Kazachstanu. Ale pozostał „Elbasy”, czyli wodzem narodu. Odszedł, lecz nie całkiem.

Nad swoim odejściem pracował podobno dwa lata. W kraju są bardzo silni oligarchowie. Jednym z nich jest Timur Kulibajew, zięć Nazarbajewa – mąż jego córki Dinary – który wcale nie popiera swojego teścia. W sporej mierze kontroluje sektor ropy i gazu i jest miliarderem. Działają też wrodzy wobec Nazarbajewa oligarchowie z Grupy Eurazjatyckiej, zajmującej się wydobyciem cennych surowców, i to nie tylko w Kazachstanie, ale i np. w Afryce. Elbasy chciał więc „ograć” oligarchów. I nagle złożył dymisję, pozostając szefem rządzącej partii Nur Otan oraz rady bezpieczeństwa narodowego. Potem, bardzo szybko, rozpisane zostały wybory prezydenckie.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 03 (846), 16 stycznia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 19 stycznia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 stycznia

Poniedziałek, II Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Antoniego, opata
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mk 2,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter