28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Umowa ws. współprowadzenia Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego podpisana

Ocena: 0
366

Minister Piotr Gliński oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podpisali w piątek aneks w sprawie współprowadzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską.

fot. PAP/Paweł Supernak

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to projekt przepiękny i bardzo mądry; opowiada o dwóch gigantach polskiej historii, którzy podtrzymali polską wiarę, tożsamość narodową i kulturową

- powiedział w piątek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Minister Piotr Gliński oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podpisali w piątek aneks w sprawie współprowadzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską.

Jest to de facto przedłużeniem umowy, która została podpisana w 2015 r. i 2019 roku, kiedy to muzeum zaczęło istnieć

- powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Zastrzegł, że "nie powstałoby to dzieło, nie zostałby wykorzystany teren wokół kopuły Świątyni Opatrzności Bożej, gdyby nie wielka, znacząca i ważna pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Za wkład w powstanie tej instytucji, jej funkcjonowanie i rozbudowę bardzo dziękuję

- powiedział kard. Nycz.

To jest bardzo ważne współprowadzenie

- zaznaczył.

Szef MKiDN Piotr Gliński powiedział, że jest jedno z muzeów, które zostało zbudowane w ciągu ostatnich 8 lat w Polsce z 300 różnych projektów muzealnych.

Podkreślił, że "wkład tożsamościowy i muzealniczy" był po stronie Archidiecezji Warszawskiej.

My wsparliśmy ten projekt, bo to jest projekt przepiękny i bardzo mądry

- powiedział Gliński.

To projekt, który opowiada o dwóch gigantach polskiej historii. O tych, którzy podtrzymali polską wiarę, tożsamość narodową i kulturową i przyczynili się do obalenia komunizmu. My, jako wspólnota narodowa i kulturowa pewnie bylibyśmy słabsi, gdybyśmy nie mieli takich przywódców i takich liderów

- zaznaczył Gliński.

Podkreslił, że samo muzeum jest dobrze przemyślane.

To dualna narracja na tle epoki. Genialne zestawienie tych tłumów, które przychodzą na Jasną Górę i słuchają kardynała Stefana Wyszyńskiego i tych innych tłumów, niestety, które na placu Defilad słuchają Gomułki. Ta dualność, zestawienie w wielu różnych wymiarach jest cechą tego muzeum

- powiedział Gliński.

Wskazał, że drugą cechą tej instytucji jest świat artystyczny i oprawa wizualna.

Tutaj znajdujemy się w arce pękniętej, bo pontyfikat (Jana Pawła II) był przecięty tym straszliwym zamachem, która to arka jest dziełem cieśli góralskich z Chochołowa

- podkreślił minister.

Jak dodał, muzeum powinno być rozpropagowane na całą Polskę i na świecie.

Metropolita warszawski wskazywał na edukacyjny wymiar muzeum, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które nie miało szansy spotkać, poznać zarówno św. Jana Pawła II, jak i Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

W ubiegłym roku muzeum zorganizowało ponad 200 spotkań z młodzieżą nie tylko w samej placówce, ale również w szkołach czy innych ośrodkach wychowawczych

- poinformował dyr. muzeum Piotr Dmitrowicz. Przekazał, że tylko od początku bieżącego roku muzeum zobaczyło ponad 30 tys. osób.

Zależy nam, żeby muzeum odpowiedziało rocznie co najmniej 100 tys. osób

- powiedział szef MKiDN Piotr Gliński.

15 września wystartowała kampania reklamowa "Widzimy się?" promująca Mt5,14|Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, która potrwa do końca roku. Jej celem jest trwałe zwiększenie zainteresowania ofertą muzeum oraz zaproszenie do odwiedzenia ekspozycji głównej na Wilanowie.

Mt5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego została udostępniona szerokiej publiczności w lutym 2020 r. Zgodnie ze statutem prowadzi ono działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i edukacyjną związaną z patronami Muzeum i szeroko rozumianym tłem historycznym, odnoszącym się do dziejów Polski i historii powszechnej XX i XXI stulecia. Zbiory muzealne opierają się na dokumentach obrazujących działalność i życie patronów Muzeum oraz artefaktach sakralnych i przedmiotach użytku codziennego z nimi związanych.

Misją muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II. Wystawa stała o powierzchni blisko 2 tys. m2 obejmuje 104 lata historii Polski od narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901 r.) po śmierć Jana Pawła II (2005 r.).

Jednym z projektów, którego podjęło się muzeum, jest postawienie na poziom profesjonalny Galerii Porczyńskich w Warszawie. Zaczęliśmy od badań naukowych i konserwatorskich eksponatów - 400 obrazów

- przekazał szef MKiDN.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter