2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kanclerz Niemiec przyjeżdża do Polski

Ocena: 0
996

Angela Merkel złoży we wtorek wizytę w Warszawie. W czasie rozmów z premier Beatą Szydło poruszone zostaną kwestie europejskie. Kanclerz Niemiec spotka się też m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

fot. PAP/EPA/LUKAS BARTH

Merkel rozpocznie wizytę od uroczystego powitania przez szefową polskiego rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o godz. 14:00. Następnie odbędzie się rozmowa szefowych rządów Polski i Niemiec.

Wśród tematów – jak poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański – znajdą się m.in. kwestie europejskie takie jak obronność, polityka klimatyczna, energetyka i kryzys migracyjny.

Według Szymańskiego, w Warszawie i Berlinie przeważa obecnie nastawienie, które pozwoli osiągnąć dobre porozumienie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom obu stron. Jak podkreślił, takie porozumienie sprawiłoby, że wiele spraw w UE "wyglądałoby znacznie prościej". – Nie wiem, czy stanie się tak bardzo szybko, ale ta wizyta jest kamieniem milowym w tym kierunku – mówił Szymański.

Premier Szydło zapowiadała też, że poruszy z kanclerz Merkel kwestię poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. – Chcemy słuchać tego, co się dzieje, nie chcemy zamykać sobie żadnej drogi – powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych.

– Jesteśmy w kontakcie z różnymi stolicami, w tym z Berlinem, w tej sprawie od dłuższego czasu. Rozmawiamy o różnych scenariuszach. Berlin zna nasze stanowisko w sprawie Donalda Tuska, które faktycznie jest sceptyczne. Natomiast to, w jaki sposób my się zachowamy w całym tym scenariuszu, zależy również od reakcji i stanowiska innych stolic – podkreślił Szymański.

Po rozmowie z premier Szydło, kanclerz Niemiec spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą – rozpoczęcie spotkania zaplanowane jest na godz. 15.45. Według Szymańskiego kluczowe podczas tej rozmowy będą kwestie bezpieczeństwa i polityki obronnej.

Według informacji PAP, do rozmowy Merkel z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dojdzie o godz. 18 w hotelu Bristol.

– Takie spotkanie wydaje się bardzo ważnym elementem wspierającym zasadniczy cel wizyty, którym jest lepsze rozumienie się wzajemne Warszawy i Berlina i zbudowanie na tym lepszym porozumieniu dobrego, praktycznego planu dla UE – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych. Przypomniał, że PiS nie należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), w skład której wchodzi chadecka partia CDU kanclerz Merkel.

Z inicjatywy niemieckiej dojdzie również do spotkania z liderami PO Grzegorzem Schetyną i PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem; oba te ugrupowania należą do EPL.

Szef PO powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że obok poparcia dla Donalda Tuska omówi z kanclerz Niemiec także kwestię szczytu NATO 27 maja w Brukseli, który może stać się okazją do spotkania przywódców państw europejskich z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak mówił Schetyna, wśród tematów rozmów znajdzie się wspólna europejska polityka bezpieczeństwa i obrony.

O konsekwencjach Brexitu, sytuacji Polaków na Wyspach Brytyjskich i bezpieczeństwie energetycznym w UE chce natomiast mówić na spotkaniu z kanclerz Niemiec prezes PSL. Kosiniak-Kamysz powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że poruszy też "kwestie związane z mniejszością polską w Niemczech i takimi prawami, które będą gwarantować godne funkcjonowanie Polaków w Niemczech".

Podczas wizyty w Warszawie kanclerz Merkel ma się też spotkać z przedstawicielami niemieckiej mniejszości.

Wizytę zwieńczy kolacja wydawana przez premier Szydło w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, której rozpoczęcie zaplanowano na godz. 19.20. Będzie to – jak powiedział wiceminister Szymański – okazja do podsumowania rozmów. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter