27 maja
niedziela
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jastrzębie nad Iranem

Ocena: 5
653

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem może doprowadzić nie tylko do wojny na Bliskim Wschodzie, ale i do fiaska zapowiedzianego spotkania Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

fot. PAP/EPA/Yuri Gripas

Porozumienie, które miało zapobiec pozyskaniu przez Teheran broni atomowej, ma za sobą blisko trzy lata, bo zawarte zostało w lipcu 2015 r. Podpisało je pięć mocarstw atomowych i zarazem stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny, a oprócz nich także Niemcy. Iran zgodził się m.in. na likwidację swego średnio wzbogaconego uranu, likwidację 98 proc. zasobów uranu nisko wzbogaconego i zdemontowanie dwóch trzecich wirówek służących do jego wzbogacania. Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zyskali dostęp do irańskich instalacji nuklearnych. Dyrektor MAEA oświadczył niedawno, że Iran wypełnia swoje zobowiązania, inspektorzy agencji zaś spędzali w tym kraju 3 tys. godzin rocznie.

W zamian Teheran zyskał możliwość swobodnej współpracy gospodarczej z zagranicą. Skorzystał nie tylko on. Sama Francja w ciągu minionych dwóch lat potroiła nadwyżkę w bilansie handlowym z Iranem. A irańska ropa na światowym rynku oznaczała tańszą benzynę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (658), 20 maja 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 maja 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły