27 stycznia
środa
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Islam i Europa

Ocena: 0
570

Prezydent Francji Emmanuel Macron zażądał od przywódców muzułmańskich w swoim kraju przyjęcia „karty wartości republikańskich”. Ma to pomóc w zwalczaniu radykalnego islamu, a przede wszystkim terroryzmu. A ten narasta nie tylko we Francji.

fot. pexels.com

Oczywiście nie chodzi o zgodę muzułmanów na przyjęcie określonego kierunku politycznego, ale o zapewnienie, że uznają podstawowe zasady, na jakich opiera się istnienie Republiki Francuskiej. A więc na przykład o rezygnację ze stosowania prawa szariatu.

W Europie Zachodniej przybywa wyznawców islamu. We Francji ich liczbę szacuje się na 5,5 mln, w Niemczech na co najmniej 4,5 mln, a w Wielkiej Brytanii na około 3 mln. W Brukseli oraz Marsylii muzułmanie stanowią około jednej czwartej ludności, w Hadze – około 15 proc., ponad 12 proc. w Amsterdamie i Rotterdamie, Antwerpii i Frankfurcie oraz Malmö, a niewiele mniej w Berlinie, Kopenhadze, Oslo i Wiedniu. Jedynym zachodnioeuropejskim państwem, w którym nie ma ani jednego mieszkańca-muzułmanina, jest Watykan.

A muzułmanie nie zawsze chętnie integrują się z miejscową społecznością. Co gorsza, nie maleje też liczba radykalnych islamistów. 25 września 2020 r. w Paryżu zaatakował nożownik – ranne zostały dwie osoby. 4 października w Dreźnie jedna osoba została zabita, a jedna ranna. 16 października w Conflans-Sainte-Honorine pod Paryżem napastnik uciął ofierze głowę. 29 października w Nicei śmierć poniosły trzy osoby, jednej niemal odcięto głowę. 2 listopada w Wiedniu zginęły cztery osoby, a dwadzieścia dwie zostały zabite podczas strzelaniny. Atakującymi byli islamiści.

 


KARTA WARTOŚCI REPUBLIKAŃSKICH

Macron zadziałał stanowczo: dał Francuskiej Radzie Religii Muzułmańskiej (CFCM) zaledwie 2 tygodnie na ustalenie zasad współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Pierwsze rezultaty już są. Doszło do spotkania w Pałacu Elizejskim prezydenta oraz szefa MSW Géralda Darmanina z ośmioma przywódcami CFCM.

CFCM zgodziła się na utworzenie Krajowej Rady Imamów, która ma wydawać imamom oficjalną akredytację, czyli zezwolenie na prowadzenie działalności religijnej. Taka akredytacja może zostać cofnięta w razie działania sprzecznego z prawem.

W przyszłej „karcie wartości republikańskich” pojawi się stwierdzenie, że islam jest religią, a nie ruchem politycznym. Będzie też zakaz „ingerencji z zagranicy” w funkcjonujące we Francji grupy muzułmańskie.

Prezydent Macron zapowiedział także nowe środki w celu likwidacji, jak to ujął, „islamistycznego separatyzmu” we Francji. Ma zostać przyjęta ustawa, której celem będzie zapobieganie radykalizacji środowisk muzułmańskich. Zostanie więc wprowadzone ograniczenie nauczania w domach (będące praktycznie poza kontrolą władz) i surowsze kary dla tych, którzy ze względów religijnych usiłują zastraszyć urzędników.

Wszystkie dzieci będą musiały – tak jak dorośli – posiadać analogiczny do polskiego PESEL-u numer identyfikacyjny INE, który byłby używany po to, by było łatwiej stwierdzić, że uczęszczają do szkoły. Co prawda INE już funkcjonuje w systemie edukacji, ale nie dotyczy dzieci uczących się w domu i w niektórych szkołach prywatnych. Rodzicom, którzy złamią te przepisy, będzie grozić kara do 6 miesięcy więzienia oraz wysokie grzywny.

Wypada dodać, że we Francji laickość państwa (laïcité) jest uznawana od bardzo dawna za kluczowy element tożsamości narodowej. Składa się na niego wolność słowa w szkołach i innych miejscach publicznych. Przez tworzenie odrębnego systemu szkolnictwa wyznaniowego muzułmanie łamią tę zasadę. Owszem, są tu na przykład szkoły katolickie, ale one podporządkowują się prawom Republiki Francuskiej. Co więcej, w niektórych placówkach katolickich uczą się też młodzi wyznawcy islamu. Obecność katolików w szkołach muzułmańskich jest natomiast nie do pomyślenia.

 


MACRON NA CELOWNIKU

Emmanuel Macron na początku 2020 r. stwierdził, że islam jest religią „w kryzysie”, i bronił prawa mediów do publikowania karykatur przedstawiających Mahometa, nawet jeśli są one uważane za wysoce obraźliwe przez wielu muzułmanów. Po tych wypowiedziach francuski przywódca stał się osobą znienawidzoną w krajach muzułmańskich. Podczas specjalnie organizowanych demonstracji protestujący wzywali do bojkotu francuskich towarów.

A teraz ponad dwadzieścia europejskich organizacji muzułmańskich wezwało prezydenta Macrona do porzucenia rzekomej „retoryki podziałów”. W liście otwartym wydanym m.in. przez organizacje z Holandii, Finlandii i Włoch stwierdzono, że francuski przywódca nie zdołał zapewnić „silnego przywództwa moralnego” po ostatnich atakach terrorystycznych. „Szkalowanie islamu i własnych obywateli – muzułmanów, zamykanie głównych meczetów, a także organizacji zajmujących się prawami muzułmańskimi i humanitarnymi oraz wykorzystywanie istniejącej sytuacji jako okazji do wzniecania dalszej nienawiści dodatkowo zachęciło rasistów i brutalnych ekstremistów” – oświadczyli sygnatariusze listu i wezwali Macrona do ponownego przemyślenia tego, co nazwali „jednostronnym atakiem na muzułmanów, islam i proroka Mahometa”. „Wzniosły poziom moralny, do którego zachęcamy, oznacza odrzucenie nienawiści, marginalizacji i retoryki prowadzącej do podziałów oraz wykorzystanie przywództwa do zbliżania ludzi”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Środa, III Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy albo wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,1-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Terapia Duchowa
na czas epidemii
+ Informacje o odpustach
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemiiE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter