6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Inicjatywa Marka Jurka

Ocena: 4.8
888

Pod własnymi sztandarami chce wystartować w wyborach do europarlamentu Chrześcijański Kongres Społeczny.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Powstanie Komitetu Akcji Wyborczej Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego ogłosił europoseł Marek Jurek 8 grudnia podczas VI edycji Kongresu, który tym razem odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Prócz członków Prawicy Rzeczypospolitej i chrześcijańskich polityków z innych krajów w spotkaniu wzięli udział także działacze polskich ruchów prorodzinnych i ruchów obrony życia. Kongres rozpoczął się Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Krzysztof Irek z diecezji sandomierskiej, związany ze środowiskiem Christianitas. W homilii wyraził uznanie, że spotkanie zaczyna się od modlitwy.

Polscy i zagraniczni prelegenci mówili o nadziei, jaką daje przebudzenie środowisk katolickich w Polsce. O oczekiwaniu na pozytywny przykład z Polski mówił Aleksander Stralcov-Karwacki. Dobrą współpracę z polskimi kolegami podkreślał Lefteris Kaloterakis reprezentujący European Christian Politycal Movement (Europejski Chrześcijański Ruch Polityczny) w Parlamencie Europejskim. Wsparcie dla nowej inicjatywy wyrazili m.in. pierwsza szefowa CitizenGo Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i dr Bawer Aondo-Akaa. Ten ostatni podkreślił, że właśnie jako czarnoskóry i niepełnosprawny Polak zawsze popiera inicjatywy chrześcijańskie i narodowe.

Do udziału w panelach na temat chrześcijańskiej przyszłości Europy i zadań dla Polski w tym kontekście zaproszono znanych publicystów, prawników, polityków i duchownych. Wśród nich byli redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Idziemy” ks. Henryk Zieliński, szef Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski, poseł Kukiz ’15 Tomasz Rzymkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana Ryszard Krzyżkowski, prezes Prawicy Rzeczypospolitej Krzysztof Kawęcki i wielu innych. Panele poprowadzili Dominka Figurska i Andrzej Gajcy.

Najważniejszym i nieujawnianym w programie wydarzeniem Kongresu było oświadczenie jego inicjatora, europosła Marka Jurka, o powołaniu Komitetu Akcji Wyborczej Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego. Wskazał on na konieczność konkretnej pracy dla zachowania chrześcijańskiego charakteru Europy. Akceptację dla naszych wartości uznał za warunek przetrwania Polski jako suwerennego państwa w Europie. Po raz kolejny wezwał rządzących w Polsce do odrzucenia genderowej konwencji stambulskiej i podjęcia się promocji Konwencji Praw Rodziny.

Wśród potencjalnych sojuszników, z którymi chciałby budować republikański blok polityczny, Marek Jurek wymienił Pawła Kukiza z jego ugrupowaniem, Ruch Prawdziwa Europa oraz inicjatywę Europa Christi. Zaapelował również do PSL, aby przyłączyło się do nowej inicjatywy, odłączając się od liberalnej opozycji, którą określił mianem „partii zagranicy”. Pierwszym sprawdzianem społecznego poparcia dla tej inicjatywy będzie udział w ogłoszonym na Kongresie Narodowym Marszu Życia, który ma przejść ulicami Warszawy 24 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter