3 grudnia
sobota
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Indie: po raz pierwszy chrześcijanka nominowana na urząd wiceprezydenta

Ocena: 4.65
368

Chrześcijanie w Indiach z zadowoleniem przyjęli nominację Margaret Alvy, katoliczki, jako kandydatki opozycji na stanowisko wiceprezydenta. Krajowy koordynator Zjednoczonego Forum Chrześcijańskiego, A. C. Michael, podziękował partiom opozycyjnym za „wybór lidera, który pracował i służył ludziom wszystkich kast i wyznań”, napisał 18 lipca katolicki portal informacyjny Matters India.

Fot. Twitter/Margaret Alva

Ojciec Faustine Lobo, rzecznik konferencji episkopatu stanu Karnataka, określił tę nominację jako „przywilej dla mniejszości chrześcijańskiej w Indiach”. Podkreślił, że nominacja Alvy jest wyrazem uznania ważnej roli indyjskich chrześcijan w edukacji, zdrowiu i pomocy w rozwoju.

Były wydawca tygodnika „Raknno” z diecezji Mangalore, ks. Francis Rodrigues, powiedział, że Kościół katolicki może być dumny z tej nominacji niezależnie od tego, czy Alva wygra, czy nie.

Margaret Alva jest jednym z niewielu polityków o wysokich standardach w zakresie jakości zarządzania, cieszy się wielkim szacunkiem i popularnością jako polityk nieskorumpowany

podkreślił ks. Rodrigues.

Pochodząca z Mangalore 70-letnia Alva z opozycyjnej Partii Kongresowej była gubernatorem czterech indyjskich stanów, członkiem rządu krajowego i pięciokrotnie członkiem indyjskiego parlamentu.

Wyboru na urząd wiceprezydenta dokona 6 sierpnia 788 posłów obu izb parlamentu. W gremium wyborczym większość stanowią deputowani rządzącej hinduistycznej nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) i jej sojusznicy. Partie rządzące nominowały na to stanowisko 71-letniego Jagdeepa Dhankhara, byłego gubernatora Bengalu Zachodniego.

Nowy prezydent kraju został wybrany 18 lipca przez około 4,8 tys. członków zgromadzenia wyborczego, a wynik głosowania ma być ogłoszony w czwartek 21 lipca. Za najbardziej prawdopodobną kandydatkę uważana jest 68-letnia Draupadi Murmu, nominowana przez rządzącą partię BJP. Jeśli zostanie wybrana, będzie pierwszą Adivasi, która obejmie stanowisko głowy państwa. Adivasi to zbiorcze określenie rdzennej ludności Indii należącej do różnych plemion i mówiącej różnymi językami. Ta grupa jest uciskaną i wykorzystywaną mniejszością.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 grudnia

Sobota, I tydzień Adwentu - wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, prezbitera
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9,35-10,1.5a-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter