19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

I dobrze, i trudno

Ocena: 0
2447

Podczas pielgrzymki pod koniec września na Litwę wśród witających papieża Franciszka i modlących się tłumów będą też miejscowi Polacy. Warto więc zastanowić się, jak układają się dziś relacje na linii Warszawa-Wilno.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Stosunki polsko-litewskie należą chyba do najbardziej skomplikowanych w Europie. Politycznie współpraca układa się znakomicie, gospodarczo dobrze, ale niechętny stosunek władz w Wilnie do postulatów litewskich Polaków kładzie się na cieniem na naszej współpracy. Od lat pozostają niezałatwione te same sprawy.

To, co nas dzieli, w znacznej mierze wynika z innego spojrzenia na wspólną historię. Litwini bez entuzjazmu patrzą na unię i I Rzeczpospolitą; jeśli chodzi o czasy najnowsze, to Józef Piłsudski jest dla nich wrogiem, a nazwiska gen. Lucjana Żeligowskiego, który w 1920 r. podstępem zajął Wilno, lepiej na Litwie nie wymawiać. Litwini nie przyjmują przy tym do wiadomości, że przed II wojną światową Polacy stanowili w Wilnie większość, a oni – nieznaczący odsetek. Co więcej, nacjonaliści litewscy uważają, że Polacy na Wileńszczyźnie to spolonizowani Litwini, trzeba więc ich zrelituanizować.

Ale Litwini mają przy tym świadomość, że mają znacznie mniej życzliwego sąsiada – Rosję, nawet jeśli od wschodu oddzieloną przez Białoruś. Na Litwie żyje 176 tys. Rosjan, a język rosyjski naciera ze wszystkich stron. I to zbliża nasze kraje.

 

Polityka nas łączy

Doskonałym przykładem dobrej współpracy nie tylko z Litwą, ale i z wszystkimi państwami bałtyckimi, była niedawna wspólna wizyta szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza wraz z ministrami spraw zagranicznych Litwy i Łotwy, Linasem Linkevičiusem i Edgarsem Rinkevičsem, oraz wicepremierem Ukrainy Pawłem Rozenką w Gruzji, w dziesiątą rocznicę rosyjskiej agresji na ten kraj. Ministrowie wydali wspólne oświadczenie, wzywając Rosję do cofnięcia decyzji o uznaniu niepodległości regionów Abchazji i Osetii Południowej. Sprawa Gruzji, jej europejskich aspiracji jest ważna i dla Warszawy, i dla Wilna.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter