15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: kardynał wezwał strony konfliktu w Katalonii do dialogu

Ocena: 0
1967

Emerytowany arcybiskup Barcelony kard. Lluís Martínez Sistach wezwał strony konfliktu w Katalonii do dialogu politycznego.

fot. Wikipedia,CC BY-SA 2.0


Hierarcha określił jako “bolesne” konfrontacje między manifestantami a katalońską policją, do których doszło w niedzielę wieczorem. Zaapelował o szybkie rozpoczęcie rozmów w sprawie kryzysu w tym regionie. Stwierdził, że tamtejszy kryzys jest “problemem politycznym”, który kładzie się cieniem na stosunkach pomiędzy Hiszpanią a Katalonią.

Głównym żądaniem uczestników niedzielnych protestów, zorganizowanych przez trzy separatystyczne organizacje z Katalonii, było uwolnienie zatrzymanego kilkanaście godzin wcześniej w Niemczech byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta. Polityk wracał autem z Finlandii do Belgii, w której ukrywa się od końca października przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości.

Według katalońskiej służby zdrowia w niedzielnych protestach ulicznych rannych zostało blisko 100 osób. Policja zatrzymała też dziewięciu uczestników manifestacji.

Najliczniejszą demonstracją była zorganizowana wieczorem pikieta pod konsulatem Niemiec w Barcelonie, gdzie pojawiło się ponad 55 tys. osób. W trakcie manifestacji doszło do konfrontacji z katalońską policją, która użyła pałek. Do starć manifestantów z oddziałami policji doszło też pod siedzibą barcelońskiego przedstawicielstwa rządu Hiszpanii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter