17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: do roku więzienia za udział w modlitwach pod klinikami aborcyjnymi

Ocena: 2.7
508

Kongres Deputowanych, czyli niższa izba parlamentu Hiszpanii zatwierdził 3 lutego wieczorem nowelizację przepisów kodeksu karnego, które obecnie pozwolą wymierzać uczestnikom modlitw i wieców pod klinikami aborcyjnymi kary pozbawienia wolności od 3 do 12 miesięcy.

fot.PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO

Jedynymi ugrupowaniami, które sprzeciwiły się karaniu obrońców życia, były centroprawicowa Partia Ludowa (PP) i konserwatywny Vox. Ich władze wkrótce po przyjęciu nowego prawa zapowiedziały, że zaskarżą przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Zarówno podczas debaty w Kongresie, jak i w toku wcześniejszych prac w komisji parlamentarnej posłowie obu partii podkreślali, że nowe ustawodawstwo jest sprzeczne z zasadami demokracji, gdyż ogranicza wolność słowa i prawo do swobody zgromadzeń.

Uchwalone obecnie prawo, wprowadzone pod głosowanie izby z inicjatywy rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sancheza, stanowi, że udział w wiecach i modlitwach pod klinikami aborcyjnymi będzie traktowany jako działania “napastliwe, służące onieśmieleniu” kobiet udających się na zabieg przerywania ciąży oraz “szkodzące ich wolności”. Zgodnie z nowym prawem hiszpańskie sądy będą mogły zamienić karę więzienia dla skazanych obrońców życia na 31-80 dni prac społecznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter