30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gowin: studenci uczelni niepublicznych są dyskryminowani

Ocena: 0
151

Studenci uczelni niepublicznych powinni być taktowani sprawiedliwie, na takich samych zasadach jak studenci uczelni publicznych – powiedział odpowiadając na pytanie PAP w Toruniu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

fot. PAP/Tytus Żmijewski

Szef MNiSW uczestniczy w inauguracji roku szkolnego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

– Przed uroczystością inauguracji rozmawiałem z ojcem dyrektorem Tadeuszem Rydzykiem. Razem formułujemy wspólny apel o to, żeby studentów uczelni niepublicznych przestać traktować jak obywateli drugiej kategorii. Nie rozumiem dlaczego, skoro ten sektor uczelni istnieje już od ćwierć wieku, jest to jedyna grupa dyskryminowanych studentów, którzy za studia stacjonarne, dzienne muszą płacić sami czy też płacą ich rodzice – powiedział Gowin.

Wspomniał, że to są polscy studenci, polska młodzież i ona powinna być traktowana sprawiedliwie, na tych samych zasadach co studenci uczelni publicznych.

– Albo, jak postuluje uczelnia toruńska, powinno odbywać się to na zasadzie finansowania czesnego na studiach stacjonarnych z budżetu albo, jak proponuje to ministerstwo powinna być to możliwość odpisów podatkowych dla rodziców, którzy finansują studia swoich dzieci w uczelniach niepublicznych.

Gowin w przemówieniu podczas inauguracji dodał, że ojciec dyrektor zwrócił się do niego z apelem, żeby uczelnie niepubliczne też mogły liczyć na wsparcie z budżetu państwa.

– Nie dlatego, że jest to potrzebne uczelni, tylko dlatego, że jest to potrzebne studentom i ich godności. To wyrasta z poczucia elementarnej sprawiedliwości. Chcę powiedzieć, ojcze dyrektorze, że od dawna mam taki sam pogląd. Bardzo liczę na to, że nasz wspólny głos, który tutaj wybrzmiewa w Toruniu skłoni wszystkich państwa ministrów, senatorów i posłów do poparcia tego postulatu. Naprawdę nie chodzi o "interes" tej uczelni czy jakiejkolwiek innej. Chodzi o to, żeby młodzi Polacy traktowani przez swoje własne państwo sprawiedliwie. Przecież wszyscy wiemy, że często na uczelnie niepubliczne trafia młodzież ze środowisk uboższych. Ta młodzież jest dziś traktowana podwójnie niesprawiedliwie – wskazał wicepremier Gowin.

Dodał, że najwyższa pora z tym skończyć. Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego w swoim przemówieniu gratulował osiągnieć toruńskiej WSKSiM.

– Zasada jest prosta. Kto chce kształtować umysły i sumienia tu i teraz – tworzy media, zakłada radio, telewizję, gazetę. Kto jednak chce kształtować przyszłość, kto myśli o następnych pokoleniach do życia powołuje szkoły i uczelnie. Jak na dłoni widać tę prawidłowość, roztropność i zapobiegliwość właśnie tu – w Toruniu – podkreślił Gowin.

Przypomniał, że środowisko skupione wokół ojca Rydzyka i redemptorystów nie zamierzało po założeniu Radia Maryja i Telewizji Trwam spocząć na laurach i założyło szesnaście lat temu WSKSiM.

– Państwa uczelnia skutecznie konkuruje z innymi uczelniami, nieustannie szlifując swą akademicką ofertę. Chciałbym z całą mocą podkreślić, wbrew rozmaitym medialnym komentarzom, że WSKSiM nigdy nie liczyła na specjalne traktowanie ze strony MNiSW. Po prostu bierze udział w otwartych dla wszystkich konkursach i procedura i odnosi sukcesy, gdyż przedstawia naprawdę dobre projekty, zorientowane na doskonałość naukową i dydaktyczną – mówił minister Gowin.

W uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego w WSKSiM biorą udział m.in. minister środowiska Jan Szyszko, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz minister sportu Witold Bańka. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter