25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fundusze Norweskie tylko dla sprzymierzeńców ideologii LGBT

Ocena: 0
828

Polskie gminy, które przyjęły uchwały o przeciwdziałaniu rozpowszechniania się na ich terenie ideologii LGBT, nie mogą liczyć na włączenie ich programów w finansowanie z Funduszy Norweskich.

Fot. pixabay.com/CCO

Chodzi o tzw. Mechanizm Finansowy EOG - czyli fundusze, które przekazują Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia na zmniejszanie nierówności społeczno-ekonomicznych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Na lata 2014-2021 na ten cel zabezpieczono blisko 3 mld euro, o których część może starać się może także i Polska, chodzi więc o niebagatelne pieniądze.

Tymczasem okazuje się, że zmniejszanie nierówności społeczno-ekonomicznych w Europie może odbywać się jedynie pod warunkiem przyzwolenia na szerzenie się ideologii LGBT. Świadczy o tym stanowisko norweskiego MSZ, zgodnie z którym polskie gminy, które w swoich uchwałach wyraziły wobec takich działań sprzeciw pokrętnie nazywany wprowadzaniem "stref wolnych od LGBT", nie będą otrzymywać pieniędzy z Funduszy Norweskich.

Takie deklaracje nie są zgodne z wartościami, na których opiera się europejska współpraca. Istnieją również przesłanki do stwierdzenia, że naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka. Osoby LGBT mają prawo do takiej samej ochrony przed naruszaniem ich praw i wolności osobistych, jak wszyscy inni obywatele Europy

- stwierdza w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Królestwa Norwegii.

Eriksen Soereide dodała także, że finansowane przez rząd inicjatywy muszą przestrzegać powyższych zasad - podstawowych praw i wolności oraz praw mniejszości.

Jeśli okaże się, że projekty nie przestrzegają zasad i zawartych umów, mogą zostać wstrzymane, a finansowanie wycofane

- dodała w oświadczeniu.

Za takie nieprzestrzeganie "zasad i zawartych umów" uznano tzw. "strefy wolne od LGBT", wobec czego już wiadomo, że...

Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracją pozostają w mocy. Dotyczy to również wszystkich instytucji kontrolowanych przez władze miejskie

– przekazała Soereide.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, dla niespełna 30-tysięcznego Kraśnika - niewielkiej gminy na wschodzie kraju - oznacza to brak szans na pozyskanie od 3 do 10 mln euro na przygotowywane od lat przez mieszkańców, organizacje pozarządowe, urzędników i ekspertów Związku Miast Polskich projekty.

Sekowanie Polski trwa jednak już od dłuższego czasu. W lipcu z powodu "stref wolnych od LGBTI" odrzucono sześć polskich wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast".

Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBTI” lub „praw rodzinnych”, zostało odrzuconych

– napisała na Twitterze unijna komisarz ds. równości Helena Dalli.

W Polsce nie istnieją „strefy wolne od LGBT”, a podejmowane przez poszczególne samorządy uchwały są deklaracjami „wolności od ideologii LGBT”. Takie deklaracje dotąd podjęły głosami lokalnych polityków PiS cztery sejmiki wojewódzkie oraz rady 18 powiatów i 16 gmin. Orzeczeniem z 3 lipca br. - na wniosek skarżącego jedną z takich deklaracji rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał tę deklarację za zgodną z prawem.

Sąd potwierdził, że uchwała „ma charakter deklaracji ideowej nie stanowiącej podstawy nałożenia jakichkolwiek obowiązków”, a zatem nie może dyskryminować jakiejkolwiek grupy osób

– komentuje tę sprawę Ordo Iuris.

Tymczasem - jak przypomina Wirtualna Polska - kilka dni temu podczas dorocznego przemówienia "o stanie Unii Europejskiej" szefowa Komisji Europejskiej poruszyła kwestię polskich, rzekomych "stref wolnych od LGBT".

Chcę postawić sprawę jasno: strefy wolne od LGBT to strefy wolne od wartości humanistycznych. Nie ma dla nich miejsca w naszej UE

- mówiła Ursula von der Leyen.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter