19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Frontem do rodziny?

Ocena: 0
3111

Jan Paweł II przestrzegał w 1991 r., by dziecko nie stało się „kosztownym dodatkiem do życia”. Wtedy go nie posłuchaliśmy, bo rodziło się 600 tys. dzieci rocznie. Dziś przychodzi ich na świat o połowę mniej. Co robimy, by sytuację uzdrowić?

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Dzieci wzbogacają społeczeństwo, ale swoich rodziców narażają na ubóstwo – donosi jedna z niemieckich gazet. A poza tym – dodaje – dzieci to źródło hałasu i balast na ścieżce kariery. W Polsce jeszcze tak nie myślimy: chcemy mieć dzieci, ale często mówimy, że nas na nie nie stać. Do 2024 r. populacja Polaków spadnie więc z 38 do 35 mln. W latach 50. XX w. mediana wieku sięgała 25 lat, choć panowały trudne warunki powojenne. W roku 2016 było to 40 lat, w 2014 średnia przekroczy 50 lat. Współczynnik dzietności spadł poniżej progu zastępowalności pokoleń.

 

Jest nieźle, ale…

W ostatnich dwóch latach polityka rodzinna z socjalnej przekształciła się w zaopatrzeniową. Jako pierwszy efekt programu 500+ burmistrzowie wskazali wzrost ilości śmieci wielkogabarytowych, bo rodziny rzuciły się robić remonty. Na wywiadówkach zaczęli pojawiać się rodzice, którzy dotychczas ich unikali z obawy przed płaceniem za wycieczki czy wydarzenia kulturalne. Dyrektorzy szkół podkreślali też, że spadła liczba rodzin pobierających paczki z okazji świąt.

– Polityka rodzinna nie istnieje bez wartości – mówi Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Muszą ją definiować: podmiotowość, godność, wolność i wartości. Rodzina ma być podmiotem, a nie przedmiotem polityki rodzinnej. Godność jest wpisana w pojęcie rodziny; wolność oddaje rodzinie pierwszeństwo w decydowaniu o tym, czego jej potrzeba; wartości każą rozumieć rodzinę jako najcenniejszy zasób państwa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (653), 15 kwietnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 kwietnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter