19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuz nowym nuncjuszem w USA?

Ocena: 0
762

Obecny nuncjusz apostolski w Meksyku, Francuz abp Christophe Pierre ma objąć wkrótce podobne stanowisko w Stanach Zjednoczonych.

2016-03-11 15:17
kg (KAI) / Watykan, mz

Poinformował o tym na swym blogu „Settimo Cielo” włoski watykanista Sandro Magister, według którego jest to już „pewne”. Zgodnie z dotychczasową praktyką Stolica Apostolska nie skomentowała tego „przecieku”, gdyż ma zwyczaj powiadamiania o tego rodzaju zmianach dopiero po potwierdzeniu ich przez papieża i po powiadomieniu o tym władz kraju, do którego nowy nuncjusz ma się udać. Oczekuje się, że ogłoszenie nominacji nastąpi jeszcze przed Wielkanocą.

Pełniący dotychczas ten urząd włoski dyplomata abp Carlo Maria Viganò skończył 16 stycznia br. 75 lat i jest obecnie najstarszym wiekiem dyplomatą papieskim. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1973, a przed objęciem placówki w Waszyngtonie był m.in. nuncjuszem w Nigerii i delegatem ds. papieskich przedstawicielstw dyplomatycznych. Sakrę biskupią przyjął 26 kwietnia 1992 z rąk Jana Pawła II, a jednym z jego konsekratorów był kard. Franciszek Macharski. Przedstawicielem papieskim w stolicy USA jest od 11 października 2011.

Abp Christophe Louis Yves Georges Pierre urodził się 30 stycznia 1946 w Rennes. Do szkoły chodził na Madagaskarze, gdzie w owym czasie mieszkała cala rodzina, a później także w Marakeszu (Maroko). Święcenia kapłańskie przyjął 5 kwietnia 1970. Chociaż był „przypisany” do diecezji Rennes, to pierwsze trzy lata posługi duszpasterskiej spędził w diecezji Nanterre. W 1973 rozpoczął studia w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów papieskich. Po jej ukończeniu pracował kilka lat w przedstawicielstwach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w Nowej Zelandii, Mozambiku, Zimbabwe, na Kubie i w Brazylii oraz przy Biurze ONZ w Genewie.

12 lipca 1995 Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim na Haiti i arcybiskupem tytularnym; sakrę nowy arcybiskup przyjął 24 września tegoż roku. 10 maja 1999 przeniósł go na podobną placówkę do Ugandy a 22 maca 2007 Benedykt XVI powołał go na swego przedstawiciela w Meksyku i to stanowisko abp Pierre piastuje do chwili obecnej. Niedawno przygotowywał wizytę Franciszka w tym kraju.

Stosunki dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej ze Stanami Zjednoczonymi mają stosunkowo krótką, bo nieco ponad 32-letnią przeszłość, ale już wcześniej tamtejszy Kościół utrzymywał stałe kontakty z papieżem za pośrednictwem urzędujących za Oceanem delegatów apostolskich; od końca XVIII istniały zresztą stosunki konsularne, które przechodziły różne koleje losu, był nawet czas, gdy ich nie było. Od połowy XIX w. prezydenci USA (nie wszyscy zresztą) wysyłali swych osobistych przedstawicieli do papieży, ale nie mieli oni statusu dyplomatycznego.

Nawiązaniu pełnych stosunków sprzeciwiali się przez wiele dziesięcioleci protestanccy parlamentarzyści i dopiero za pontyfikatu Jana Pawła II i po jego triumfalnej podróży do tego kraju w październiku 1979 stało się to możliwe. Nastąpiło to 10 stycznia 1984, a pierwszym nuncjuszem został ówczesny delegat apostolski abp (później kardynał kurialny) Pio Laghi. Po nim stanowisko to piastowało jeszcze czterech innych dyplomatów papieskich, z których ostatnim jest obecny abp Carlo Maria Viganò.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter