6 grudnia
wtorek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuskie media celebrują nowy sojusz francusko-niemiecki

Ocena: 0
322

Po zakończonym w piątek szczycie UE francuskie media wiele miejsca poświęcają porozumieniu francusko-niemieckiemu. Dziennik "Le Figaro" opisuje rozmowy prezydenta Emmanuela Macrona z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej jako bezpośrednie i "skrajnie szczere".

fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

„Macron i Merkel przypieczętowują pakt sojuszu” – podaje radio Europe1. „Macron w Brukseli obnosi się z odnową niemieckiej pary M&M’s” – pisze w sobotę dziennik „Liberation”.

Wszystkie niemal media cytują francuskiego prezydenta, który stwierdził, że „nie ma istotnego rozwiązania europejskiego, jeśli nie ma istotnego rozwiązania francusko-niemieckiego”.

Europe1 twierdzi, że kanclerz Niemiec Angela Merkel popiera nieustępliwość Macrona w kwestii pracowników delegowanych.

Komentatorzy nazywają jednak spotkanie Rady Europejskiej „bezbarwnym”. Korespondent „Liberation” Jean Quatremer przyznaje, że Macron "z braku konkretnych rezultatów, zrobił wszystko, by zainscenizować «powrót» Francji do Europy". Dziennikarz paryskiego dziennika ocenia, że była to „operacja zauroczenia, zakończona pełnym powodzeniem”.

Z kolei publicysta tygodnika „Challenges” Bruno-Roger Petit w wypowiedzi telewizyjnej podkreślił, że były to tylko „słowa, słowa, słowa”. Zwrócił też uwagę na o wiele większą powściągliwość kanclerz Niemiec.

Postawę Merkel streścił Jean-Jacques Mevel w sobotnim numerze dziennika „Le Figaro”, pisząc, że „mówi ona ostrożnie o «nowej nadziei» (…) dodając, że dwie stolice «nie we wszystkim jeszcze się zgadzają» i że Francja powinna wreszcie pomyśleć o zlikwidowaniu swych wszystkich deficytów”.

Cytując anonimowe źródła korespondent „Le Figaro” określa 70-minutowe rozmowy francuskiego prezydenta z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) jako „bezpośrednie” i „skrajnie szczere”.

Powołując się na źródła dyplomatyczne, dziennikarz pisze, że Macron "zgodził się, by wyłożyć kawę na ławę «przeszkadzaczom» z Europy Środkowej, gdyż jest to misja, której Angela Merkel nie chce się podejmować, ze względu na ciężar historii Niemiec z ich sąsiedztwem".

"Mimo niezbyt grzecznych sformułowań Macrona, według którego «Europa to nie supermarket», Polska Węgry, Czechy i Słowacja liczą nań, by nie pozostawać sam na sam z Berlinem" – oceniają Cecile Ducourtieux i Jean-Pierre Stroobants z brukselskiego biura dziennika „Le Monde”.

Natomiast w sprawie pracowników delegowanych, których wynagrodzenie francuski prezydent nazywa „dumpingiem socjalnym” i żąda zaostrzenia przepisów regulujących ich pracę, „polska premier powtórzyła przy drzwiach zamkniętych gorzkie zdania wypowiedziane dzień wcześniej” – dodają.

Dziennikarze „Le Monde” cytują brukselskiego dyplomatę, streszczającego, jak twierdzą, wypowiedź Beaty Szydło: „Mówiła całkiem jasno – dialog między Francją a wschodnią Europą ma przebiegać w sposób bardziej wyrazisty, bez stereotypów i sformułowań, które mogą być zrozumiałe jako poniżające, a czasem jako obelgi”.

Zarówno dziennikarze „Le Monde”, jak i „Le Figaro” pozytywnie oceniają zapowiedź powołania grupy ekspertów i kontynuacji rozmów na najwyższym szczeblu między V4 i Francją we wrześniu.

„Ta data nie jest niewinna. Dowodzi ona zdecydowania Paryża, by uzyskać rewizję dyrektywy o pracownikach delegowanych podczas zaplanowanej na 23 października rady ministrów spraw specjalnych UE” – dodają korespondenci „Le Monde”. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Wtorek, II tydzień Adwentu - wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Blisko jest dzień Pana,
oto przyjdzie, aby nas zbawić.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter