8 sierpnia
poniedziałek
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francuski rząd chce stworzyć stanowisko ambasadora ds. LGBT+

Ocena: 0
188

Premier Francji Elisabeth Borne zamierza do końca roku utworzyć w swoim rządzie stanowisko ambasadora ds. praw LGBT+ oraz fundusz w wysokości 3 mln euro na tworzenie nowych ośrodków LGBT+. Rząd nie wyklucza przyznania odszkodowań osobom w przeszłości prześladowanym ze względu na orientację seksualną.

Fot. pixabay.com/CCO

W ramach wspomnianego funduszu ma powstać we Francji - oprócz 35 już istniejących - 10 nowych ośrodków LGBT+.

Borne ogłosiła swoją decyzję w czwartek podczas wizyty w ośrodku LGBT+ w Orleanie z okazji 40. rocznicy uchylenia dyskryminujących związki homoseksualne wobec heteroseksualnych zapisów kodeksu karnego wprowadzonych w okresie Francji Vichy.

Według premier ambasador „będzie koordynował działania ministerstwa spraw zagranicznych na rzecz ochrony przed dyskryminacją i promowania praw LGBT+ oraz będzie niósł głos Francji w świat”, szczególnie opowiadając się za "powszechną depenalizacją homoseksualizmu i identyfikacji transpłciowych".

Z kolei projekt ustawy przedstawiony przez senatora socjalistów Husseina Bourgiego domaga się odszkodowania dla osób skazanych za homoseksualizm w latach 1942-1982. Borne zapewniła, że rozpatrzy ten dokument. Leczenie ran, które mogły być zadane przez dyskryminację, nie jest łatwym tematem - dodała.

Reżim Vichy wprowadził w 1942 roku prawo uznające za przestępstwo relacje homoseksualne z osobami poniżej 21. roku życia. W tym samym czasie wiek przyzwolenia dla osób heteroseksualnych wynosił 15 lat. W 1974 roku wiek zgody dla relacji homoseksualnych został podwyższony do 18. roku życia. W 1982 roku zrównano go z limitem przewidzianym dla stosunków heteroseksualnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 17, 22-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter