26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja i USA nie będą tolerowały bezkarności w sprawie broni chemicznej

Ocena: 0
243

Francja i Stany Zjednoczone nie będą tolerowały bezkarności wobec "udowodnionego użycia" broni chemicznej przeciwko cywilom w Syrii – napisał Pałac Elizejski, informując o piątkowej rozmowie telefonicznej szefów obu państw, Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa.

fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL

Obaj prezydenci "domagali się natychmiastowego wdrożenia rezolucji 2401 przegłosowanej jednogłośnie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ" – wynika z komunikatu. Przekazano w nim, że podczas rozmowy z Trumpem Macron podkreślił, że uważnie przygląda sie kwestii broni chemicznej.

Szef państwa francuskiego przypomniał, że "udowodnione użycie środków chemicznych powodujących śmierć cywili spotka się ze stanowczą odpowiedzią w doskonałej koordynacji z naszymi amerykańskimi sojusznikami" – czytamy.

RB ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii. Jednak, jak pisze AFP, siły syryjskie i rosyjskie w czwartek wciąż wywierały wojskową presję na będącą enklawą rebeliantów Wschodnią Gutę.

Ponadto jednostronny rosyjski rozejm we Wschodniej Gucie na razie nie doprowadził do oczekiwanych zmian w udzielaniu pomocy humanitarnej w terenie. Chodzi o zainicjowane przez Moskwę codzienne pięciogodzinne zawieszenie broni we Wschodniej Gucie. Jego celem jest umożliwienie ludności cywilnej opuszczenie tego obszaru.

– W obliczu kontynuowania masowych bombardowań przeciwko cywilom, głównie we Wschodniej Gucie, i dalszego pogorszenia sytuacji humanitarnej prezydent Republiki i jego amerykański odpowiednik kładli nacisk na konieczność tego, by Rosja wywierała maksymalną presję na reżim w Damaszku, aby jasno wyraził swe zaangażowanie na rzecz przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa – brzmi oświadczenie Pałacu Elizejskiego.

Prezydenci Francji i USA "postanowili współpracować, by wdrażać rezolucję 2401 w celu umożliwienia zakończenia walk, dostarczenia pomocy humanitarnej i ewakuacji rannych oraz chorych" – dodano.

W ostatnim czasie przedstawiciele władz Francji mówili, że wydaje się prawdopodobne, iż siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el–Asada użyły chloru podczas ofensywy na będącą pod kontrolą rebeliantów prowincję Idlib i na Wschodnią Gutę. W maju 2017 roku Macron ostrzegał, że "jakiekolwiek użycie broni chemicznej spotka się z odwetem i natychmiastową odpowiedzią, przynajmniej jeśli chodzi o Francję".

W czwartek na konferencji prasowej w Genewie francuska pozarządowa organizacja pomocy medycznej UOSSM poinformowała, że w ciągu ostatnich czterech lub pięciu miesięcy we Wschodniej Gucie doszło do pięciu lub sześciu ataków z wykorzystaniem chloru.

Według agencji Reutera od prawie tygodnia śledztwo w sprawie ataków we Wschodniej Gucie prowadzi Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter