28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Kryzys powyborczy

Ocena: 0
2608
Czy demokracja w Polsce znalazła się nad przepaścią? Z tym pytaniem mierzyli się 22 listopada uczestnicy Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Wszyscy zgodzili się, że należy powtórzyć wybory do sejmików wojewódzkich.
Audycję prowadził Michał Karnowski (wPolityce.pl, „wSieci”), a jego gośćmi byli Anita Gargas („Gazeta Polska”, TV Republika), Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba (obaj wPolityce.pl i „wSieci”) oraz redaktor naczelny „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.


Czy wybory zostały sfałszowane?


Okupacja siedziby PKW


Wszystko było gotowe?

Anita Gargas

Cztery lata temu na Mazowszu wbrew rozsądkowi i sondażom wygrywał PSL, były też inne takie rejony. Teraz słyszymy, że w niektórych komisjach wydawano karty z już naniesionym krzyżykiem, niezszyte, pozbawione strony z kandydatami innych komitetów. Jest też druga płaszczyzna, wyniki spływające do komisji okręgowych i całej PKW. Nieżyjący już prof. Jerzy Urbanowicz kilka lat temu ostrzegał przed możliwością fałszerstw wyborczych na poważną skalę, związanych z bardzo łatwym dostępem do serwerów Państwowej Komisji Wyborczej. Dodajmy, że znajdują się one w Rosji; że przed eurowyborami stworzono nowy system informatyczny. Czy do tego rodzaju fałszerstw doszło? Nie wiemy.

Potrzebne są dowody

Piotr Zaremba

Boję się, że jeśli od lat krzyczy się „wilki, wilki!”, to gdy one naprawdę przychodzą, nie widzi się ich. Cztery lata temu nie miałem poczucia, że wybory zostały sfałszowane. Mieliśmy wtedy do czynienia z dziwnym zalewem nieważnych głosów na Mazowszu i być może teraz to zjawisko w wyborach rozszerzyło się na cały kraj. Mamy fenomen ogromnego rozrostu wpływów jednej partii, paradoksalnie nie PO, ale jej koalicjanta – PSL, w różnych regionach. To wymaga wyjaśnienia, podobnie jak problem ogromnej liczby głosów nieważnych. Nikt jednak nie powtórzy wyborów wyłącznie na podstawie samego przekonania o zbyt dużym, w porównaniu z sondażami, wynikiem PSL. Poza intuicyjnym przypuszczeniem musi być jakaś liczba historii, które to potwierdzą.

Poważny kryzys

Piotr Skwieciński

Po raz pierwszy od 1989 r. mamy do czynienia z początkiem poważnego kryzysu legitymizacji władzy. Dotyczy on głównie części władzy samorządowej, jednak nieuchronnie rozszerza się przez to, że do obrony wyników głosowania dołączają z rozmachem organy wyłonione w wyborach niekwestionowanych – prezydent czy większość parlamentarna. To sytuacja groźna dla państwa i należałoby ją zakończyć poprzez powtórzenie wyborów.

„Pomarańczowa rewolucja” na Ukrainie nie wzięła się z powietrza. Wszyscy mieli świadomość, że władza, oligarchowie, rozmaite grupy ustawiają wyniki wyborów. Dlatego sfałszowanie wyborów prezydenckich z 2004 r. nie było dla nich żadnym zaskoczeniem. U nas dzisiaj jest inaczej, nie spodziewaliśmy się deformacji woli wyborców. Natomiast jeżeli ta sytuacja będzie się powtarzać, będziemy mogli mówić o ukrainizacji Polski.

Zaufania brak

ks. Henryk Zieliński

Deformacja woli wyborców to bardzo dobre określenie tego, co się stało. Już sam sposób wydawania kart czy zredagowania list mógł wprowadzać głosujących w błąd. Poruszamy się we mgle, nie dowierzamy ani elektronicznemu, ani ręcznemu zliczaniu głosów. Najbardziej dramatyczne jest dla mnie podważenie zaufania obywateli do procedur demokratycznych i struktury państwa. Po raz kolejny okazuje się, że były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, mówiąc, że państwo nie działa – miał rację. Boję się, że część ludzi uzna, że ich głosy nie mają wpływu na polityczną rzeczywistość. Bez zmian strukturalnych powtarzanie wyborów nie ma sensu. Władza, która nie ma mocnej legitymizacji moralnej i prawnej, będzie wymuszała posłuszeństwo siłą, polityka przeniesie się na ulice. Zatrzymanie dziennikarzy w siedzibie PKW jest oznaką jej alienacji wobec społeczeństwa. Jeżeli władza nie chce, by obywatele patrzyli jej na ręce, to ja się jej zwyczajnie boję.


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


fot. PAP/Radek Pietruszka
Idziemy nr 48 (480), 30 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter