28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Istotne sprawy

Ocena: 0
1671

O podkomisji smoleńskiej, kontrpropozycji do programu 500+ i relacjach Polski z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami rozmawiali 6 lutego w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 goście Marcina Wikły („W sieci”).

Podkomisja smoleńska

PO proponuje 500 zł na dziecko

David Cameron w Warszawie

 

Stanisław Janecki

Praca na lata

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Nie dziwi mnie wznowienie prac w tej sprawie – w przypadku np. katastrofy z 19 października 1986 r., w której zginął prezydent Mozambiku Samora Machel, dochodzenie trwało z przerwami prawie 30 lat. Uważam, że komisja Jerzego Millera zanadto się spieszyła, choć nie miała dostępu do wielu dowodów. Przecież dopiero w ostatnich latach dowiadywaliśmy się, że prokuratura zleca badania, których w ogóle nie podjęto!

Nie postrzegam komisji Millera jako tej, która zachowała standardy badania naukowego. Rutynowe działania nie wystarczyły, bo nie chodzi o zwykły wypadek. Pamiętam, że po eksplozji samolotu nad Lockerbie (1988), katastrofie Concorde’a (2000) czy zestrzeleniu malezyjskiego Boeinga nad wschodnią Ukrainą (2014) rekonstruowano bryły tych maszyn, na tej podstawie sporządzano modele komputerowe i próbowano ustalić, jakie siły fizyczne doprowadziły do ich rozpadu. Bez tych działań wiele wniosków jest dla mnie przedwczesnych. Nie było woli, by komisja Millera działała dłużej i to sprawdziła.

Ale problemy będzie miała i obecna komisja. Ustali oczywiście, czego nie zrobiła jej poprzedniczka, a co było możliwe do przeprowadzenia. Nie spodziewam się jednak, że Rosjanie nagle oddadzą nam wrak. Wciąż mamy szczątkowe dane. Dlatego powołanie komisji dr. Wacława Berczyńskiego jest zadośćuczynieniem rodzinom ofiar katastrofy, ale także przyzwoitości metodologicznej. Sądzę, że jej prace potrwają może nawet i lata.

 

Piotr Zaremba

Pomysł uznany

Od kilku lat mamy w Polsce sytuację, że kampania wyborcza toczy się przez całą kadencję Sejmu. Taki kampanijny charakter ma propozycja PO pod wodzą Grzegorza Schetyny, by dawać 500 zł na każde dziecko. Opozycja ma duży kłopot z programem 500+. Poza Januszem Korwin-Mikkem, który uważa, że zabiera się ludziom pieniądze po to, by je dawać, partie mainstreamowe nie kwestionują totalnie pomysłu PiS-u. Uznały, że ludziom się on po prostu podoba. Zamiast więc całkiem go zwalczać, próbują na różne sposoby się z nim powiązać. Mówią np., że dadzą tych pieniędzy więcej. Przewiduję, że w sejmowym głosowaniu nad tym programem opozycja wstrzyma się od głosu. Zasada została uznana, i to jest sukces PiS-u.

 

Wojciech Surmacz

W obie strony

Narzuca się nam narrację, że Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym. Ale z drugiej strony my jesteśmy ich największym dostawcą. Docierają do mnie informacje z niemieckich banków czy koncernów działających na terenie naszego kraju, że dwa razy w roku do ich kierownictwa dzwoni ktoś od kanclerz Angeli Merkel. Są monitorowane na bieżąco, bezpośrednio z Urzędu Kanclerza Federalnego. Podczas takich rozmów padają pytania, czy np. nie potrzebują jakiegoś wsparcia. Widać zatem, że w Niemców naprawdę obchodzi sytuacja gospodarcza w Polsce.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.

fot. PAP/Rafał Guz
Idziemy nr 7 (541), 14 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter