19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Co za nami, co przed nami?

Ocena: 0
3888
Pierwsze noworoczne wydanie Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3 było okazją do analizy najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy.
Goście Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego tygodnika „wSieci”, rozmawiali także o przyszłych wydarzeniach: kolejnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wiosennych wyborach prezydenckich.

W studiu Radia Warszawa zjawili się 3 stycznia Jerzy Jachowicz i Piotr Zaremba (wPolityce.pl, „wSieci”), Wiktor Świetlik (Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP) oraz ks. Henryk Zieliński (redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”).


Wydarzenia roku 2014



Wybory prezydenckie i parlamentarne



Dawać na WOŚP czy nie dawać?




Zaczynamy rozumieć?

Jerzy Jachowicz

Wybory samorządowe i afery minionego roku wskazują, że społeczeństwo zaczyna rozumieć szkodliwość obecnych rządów i partii, które próbowały deprecjonować podstawowe wartości narodowe, jak rodzina, Kościół katolicki (przykład Janusza Palikota, od którego nagle wszyscy się odwrócili). Dodatkowo obserwujemy mniejsze poparcie dla SLD i powolny wzrost poparcia dla PiS. To są dobre zmiany. Oczywiście, nie chcę powiedzieć, jak próbuje się imputować prawicowym dziennikarzom i publicystom, że im gorzej rządzi Ewa Kopacz, tym lepiej, bo zmiany będą szybsze. Nie o to chodzi, żeby rządziła jakaś konkretna partia, tylko żeby robiła to zgodnie z potrzebami społeczeństwa.


Prawda jest ważniejsza

ks. Henryk Zieliński

Wiosną odbyły się wybory prezydium Episkopatu. Odszedł z funkcji przewodniczącego abp Józef Michalik: często powtarzał, że dla niego najważniejsza jest jedność Episkopatu. Starał się nie przeprowadzać radykalnych posunięć czy występować tam, gdzie nie czuł pełnego poparcia biskupów. Uznaniem dla tego charakteru posługi abp. Michalika były słowa papieża Franciszka podczas wizyty ad limina: „Nie dajcie się podzielić”. Nowe prezydium ma trochę inne podejście. Na pierwszej konferencji prasowej abp Stanisław Gądecki powiedział, że ważniejsza od jedności Episkopatu jest wierność prawdzie. Jedność wokół czegoś, co rozmija się z prawdą, niczemu nie służy. Zwróćmy uwagę na ton komunikatów Episkopatu, np. tego w sprawie Kościoła otwartego, który wywołał bunt i nawet żądanie sprostowania ze strony niektórych katolików – chyba pierwszy raz od czasów „Więzi” i kard. Stefana Wyszyńskiego. Postawę abp. Gądeckiego na Synodzie Biskupów porównywaliśmy właśnie do postawy Prymasa Tysiąclecia na Soborze Watykańskim II.


Prezydent nie do ruszenia?

Wiktor Świetlik

Bronisław Komorowski wydaje mi się sprawniejszym politykiem niż Aleksander Kwaśniewski, przynajmniej w jego drugiej kadencji. Obecny prezydent jest dość dobrze „sprzedany”. Jego wpadki i słabości są przekształcane w jego siłę. Zwróćmy uwagę na umiejętność odnoszenia się do wielu różnych środowisk, a także to, o czym mniej się mówi, a mówiło się dużo w przypadku Donalda Tuska, Janusza Palikota czy PSL. Słyszałem o brutalnych naciskach ludzi z pałacu prezydenckiego w Polskiej Agencji Prasowej. Bywa ona traktowana przez nich jak biuro prasowe. Otoczenie Komorowskiego zbudowało wielką siłę medialną, dominującą w mediach publicznych, i bardzo dobre relacje w mediach prywatnych, bardziej chyba niż rdzeń PO za Tuska. Prezydent stał się niemal „nienaruszalny”.


Recepta na Owsiaka

Piotr Zaremba

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to pewien typ dobroczynności przy wsparciu wielkiej machiny medialnej. Ludzie to widzą i to musi wzbudzać dyskusję. Natomiast mnie nigdy specjalnie nie kręciło rytualne lamentowanie nad WOŚP. Znam ludzi, którzy są naszymi sympatykami, a których dzieci tego dnia wychodzą z puszkami i całkiem dobrze wypełniają społeczną rolę, robią coś pożytecznego. Jerzego Owsiaka należy krytykować i demaskować, kiedy występuje jako autorytet polityczny, bo w tej dziedzinie potrafi wygadywać niebywałe nonsensy. Receptą na jego autorytet byłoby stworzenie nie aż tak dużych, alternatywnych akcji pomocowych, a nie wyłącznie narzekanie.


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 2 (485), 11 stycznia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter