3 października
poniedziałek
Teresy, Heliodora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Europarlament przyjął rezolucję o powszechnym dostępie do aborcji uznając ją za "prawo człowieka"

Ocena: 0
916

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" określając ją jako prawo człowieka i „podstawową opiekę zdrowotną”. Rezolucja stara się także m.in. przedefiniować klauzulę sumienia jako „odmowę leczenia”.

Europosłowie poparli rezolucję autorstwa chorwackiego eurodeputowanego reprezentującego frakcję socjaldemokratów Predraga Maticia pt. "Zdrowie seksualne i reprodukcyjne oraz prawa w tej dziedzinie w UE w kontekście zdrowia kobiet".

W rezolucji stwierdzono m.in., że "prawo do zdrowia, w szczególności prawa do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego (SRHR), jest podstawowym filarem praw kobiet i równości płci, którego nie można osłabić ani w żaden sposób znieść". Zaś "łamanie SRHR kobiet jest formą przemocy wobec kobiet i dziewcząt i utrudnia postęp w kierunku równości płci".

W związku z przyjęciem rezolucji Parlament Europejski wezwał wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji" oraz zagwarantowania, że "aborcja na żądanie jest legalna na wczesnym etapie ciąży" i później, "gdy zdrowie ciężarnej jest zagrożone". Stało się to na dwa dni przed audiencją Ojca Świętego dla przewodniczącego tego gremium, włoskiego polityka centrolewicowego, Davida Sassoli.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 378 z nich, przeciwko było 255, zaś 42 wstrzymało się od głosu.

Rezolucje Parlamentu Europejskiego nie mają wiążącej mocy prawnej, to są jednak wyrazem opinii, którą Parlament chce przedstawić. Rezolucja może następnie służyć do politycznego legitymizowania działań państw członkowskich lub instytucji; ma ona wywoływać skutki praktyczne i może być następnie wykorzystana do uzasadnienia wiążących aktów prawnych. Jedną z konsekwencji przyjęcia rezolucji i uznania przez PE aborcji za podstawowe prawo człowieka jest danie instytucjom unijnym pretekstu do pociągania w przyszłości krajów Unii Europejskiej, w których prawodawstwo ogranicza powszechne i bezwzględne prawo obywateli do aborcji, do odpowiedzialności za rzekome łamanie praw człowieka.

*****

W sprawie rezolucji polscy europosłowie przewidywalnie podzielili się na jej entuzjastów i krytyków.

Raport przesiąknięty jest ideologią gender, postulatami forsowanymi przez lobby LGBT i stwierdzeniem, że aborcja jest prawem człowieka. Szaleństwo!

- skomentowała wynik głosowania europosłanka PiS Beata Mazurek. Z kolei Robert Biedroń z Wiosny uznał z kolei to za "przełomowy dzień" w walce o prawa Europejek.

PE przyjął rezolucję, która będzie drogowskazem jeżeli chodzi o zdrowie oraz prawa seksualne i reprodukcyjne w UE, w tym kwestie antykoncepcji, legalnej i bezpiecznej aborcji oraz edukacji seksualnej. Jest duma!

- skomentował na Twitterze.

W czasie debaty nad rezolucją w środę europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska napisała na Twitterze, że "politycy powinni mieć odwagę mówić o trudnych społecznie, choć dla wielu kontrowersyjnych tematach i nie powinni ulegać żadnym naciskom".

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę z trybuny PE, że "prawo do życia jest podstawowym prawem", z którego wywodzą się wszystkie inne.

Żyjemy, bo nasze matki podjęły decyzję, żeby dać nam szansę. Aborcja nie jest metodą antykoncepcyjną, jest dramatem dla matki i zabójstwem dziecka. Tak było i jest

- skonstatowała. Wraz z europosłanką Margaritą de la Pisa Carrión nazwały rezolucję „stanowiskiem mniejszości”, argumentując, że raportowi „brakuje rygoru prawnego i formalnego”.

Parlament Europejski wykracza poza swój mandat, zajmując się takimi kwestiami, jak zdrowie, edukacja seksualna i reprodukcja, a także aborcja i edukacja, które należą do kompetencji legislacyjnych państw członkowskich. Traktuje aborcję jako rzekome prawo człowieka, które nie istnieje w prawie międzynarodowym. Jest to pogwałcenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i kluczowych wiążących traktatów, a także orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

- napisały. Odnotowały, że do tekstu zgłoszono 154 poprawek.

Reprezentująca Zielonych europosłanka Sylwia Spurek stwierdziła, że "nie ma równości kobiet i mężczyzn bez prawa do powszechnej, legalnej i bezpiecznej aborcji" oraz że

nie ma praworządności bez poszanowania pełnych praw reprodukcyjnych i seksualnych", czyli "nie ma praw człowieka, bez prawa człowieka do aborcji.

*****

Nie bez symbolicznego znaczenia jest fakt, że rezolucję Parlament Europejski przyjął na dwa dni przed audiencją Ojca Świętego dla przewodniczącego tego gremium, włoskiego polityka centrolewicowego, Davida Sassoli.

Wcześniej eurodeputowani odrzucili dwie próby zablokowania kontrowersyjnego raportu. Przywódcy katoliccy i grupy pro-life wzywali Parlament Europejski do odrzucenia raportu, przedłożonego przez chorwackiego polityka Predraga Freda Matića i poddanego debacie 23 czerwca. Parliamentary Network for Critical Issues (PNCI), z siedzibą w Waszyngtonie, określiła raport jako „ekstremalny” i „radykalny”.

Wyrażam głęboki smutek po rezolucji europarlamentu, w której wzywa się do zapewnienia możliwości zabijania dzieci nienarodzonych. Kultura życia, o jakiej myśleli ojcowie założyciele UE, przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia, a ideologia bierze górę nad rozumem"

– skomentował na Twitterze wynik głosowania w PE przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dodał, że kultura życia przeradza się w kulturę śmierci i wykluczenia.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu wystosowanym 22 czerwca do wszystkich europarlamentarzystów apelował o odrzucenie rezolucji.

Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, a cóż dopiero uznanie jej za +podstawową usługę opieki zdrowotnej

– ocenił arcybiskup.

Czytaj: Przewodniczący KEP apeluje o głosowanie przeciwko rezolucji PE popierającej aborcję

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 października

Poniedziałek, XXVII tydzień zwykły, dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 10, 25-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter