13 grudnia
piątek
Lucji, Otylii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Emmanuel Macron gościem papieża Franciszka

Ocena: 0
2557

Prezydent Francji, Emmanuel Macron przybył o godz. 10.30 do Watykanu, gdzie został przyjęty na audiencji przez Papieża Franciszka, a następnie spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama, Brigitte, a także przedstawiciele rządu.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO / POOL

Na dziedzińcu św. Damazego gości powitał prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein. Wcześniej w ambasadzie Francji przy Stolicy Apostolskiej, mieszczącej się w Palazzo Farnese spotkał się z przedstawicielami Wspólnoty Sant’Egidio.

Rozmowa Ojca Świętego z prezydentem Republiki Francuskiej, Emmanuelem Macronem, trwała niemal godzinę. W charakterze tłumacza uczestniczył w niej jeden z prałatów pracujących w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Wśród tematów rozmowy podczas pierwszej wizyty urzędującego od roku przywódcy Francji w Watykanie były poruszane ochrona środowiska, migracje i wielostronne zaangażowanie na rzecz zapobiegania konfliktom oraz ich rozwiązywania, szczególnie w odniesieniu do rozbrojenia. Jego wizyta u papieża przypada na czas kolejnej fazy polemik i podziałów na tle sprawy kryzysu migracyjnego i odpowiedzialności krajów europejskich - zauważają media.Po jej zakończeniu prezydent Macron, przedstawił papieżowi pierwszą damę, Brigitte a także członków delegacji. Przekazał Franciszkowi w darze książkę, natomiast Ojciec Święty swoją encyklikę Laudato si’ oraz trzy adhortacje a także różańce.

Jeszcze dziś o godz. 14.30 Emmanuel Macron przyjmie także przysługujący mu z racji sprawowanego urzędu honorowy tytuł kanonika kapituły laterańskiej.Nadawany jest on od czterech wieków; najpierw królom, obecnie prezydentom. Nie wszyscy jednak go przyjęli - przypominają watykaniści. Godności nie przyjął na przykład poprzednik Macrona, Francois Hollande.

Przewidziano także uroczysty obiad w ambasadzie Francji przy Stolicy Apostolskiej, w którym weźmie udział watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 grudnia

Dasz światło życia idącym za Tobą
Dziś w Kościele:
+ piątek, II tydzień Adwentu, Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 48, 17-19;Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;Mt 11,16-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -