18 sierpnia
niedziela
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś przypada 145. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Ocena: 0
570

Wincenty Witos walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości i zwycięstwa w 1920 r.; w tych ważnych dla Polski momentach, Witosszczególnie ujawniał swoją odwagę, mądrość i patriotyzm - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

W poniedziałek przypada 145. rocznica urodzin Wincentego Witosa, przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premier II RP.

"Wincenty Witos walnie przyczynił się do odzyskania niepodległości i zwycięstwa w roku 1920. W tych ważnych dla Polski momentach Witosszczególnie ujawniał swoją odwagę, mądrość i patriotyzm" - napisał na Twitterze szef rządu.

"Jego słowa - +nie ma sprawy ważniejszej niż Polska+ - są dla mnie ogromnym zobowiązaniem" - dodał Morawiecki.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. we wsi Wierzchosławice w pow. tarnowskim. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Był politykiem - jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.

Witos był autorem m.in. "Wyboru pism i artykułów", trzytomowych "Moich wspomnień" oraz "Mojej tułaczki". W 1921 r. odznaczony został Orderem Orła Białego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpniaNajczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -