20 lipca
sobota
Czeslawa, Hieronima, Malgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwadzieścia lat w Sojuszu

Ocena: 4
2631

Za czasów PRL oficjalnie określano NATO jako wroga, agresywnego i chcącego nas zniszczyć. Dziś jest dla nas oczywiste, że Sojusz Północnoatlantycki broni pokoju, broni też nas.

fot. Pixabay, CC0

I jest oczywiste, że jesteśmy jego członkiem. Właśnie obchodziliśmy dwie rocznice: siedemdziesiątą powstania NATO i dwudziestą przyjęcia Polski do tej organizacji. Po upadku komunizmu dość szybko zapanowała rzadka w polskim społeczeństwie i wśród polskich polityków zgoda co do kierunku, jaki powinien przyjąć nasz kraj. Chodziło o to, byśmy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo i mogli jak najlepiej i jak najszybciej się rozwijać. To drugie miała nam zapewnić Unia Europejska. To pierwsze miał zagwarantować Sojusz Północnoatlantycki.

Oznaczało to zasadniczą zmianę, bo przecież PRL był częścią ugrupowania z założenia wrogiego wobec NATO – Układu Warszawskiego. I było rzeczą niełatwą do szybkiego przeprowadzenia, bo nie tylko należało z Układu Warszawskiego wyjść, ale i przekonać Sojusz, że Polska stała się naprawdę inna. Oraz spełnić istotne, stawiane przyszłemu członkowi, wymagania.

 

Przeciw ZSRR

Po II wojnie światowej szybko stało się jasne, że dotychczasowi alianci – USA i Wielka Brytania oraz Francja z jednej, a ZSRR z drugiej strony – staną się wrogami. Związek Radziecki, oficjalnie deklarujący wielkie przywiązanie do pokoju, był w rzeczywistości krajem agresywnym, który podporządkował sobie (niestety, za przyzwoleniem Zachodu) dużą część Europy, z Polską włącznie.

W 1949 r. w Waszyngtonie zebrali się ministrowie spraw zagranicznych dwunastu krajów: Belgii, Danii, Francji, Holandii, Islandii, Kanady, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Podpisali wówczas Traktat Północnoatlantycki, z kluczowym artykułem 5, który stwierdzał, że atak przeciwko jednemu z sygnatariuszy zostanie uznany za atak przeciwko wszystkim.

Sojusz powoli się rozszerzał. W 1952 r. do NATO przyjęte zostały Grecja i Turcja, w 1955 r. Republika Federalna Niemiec (czyli Niemcy Zachodnie), a w 1982 r. Hiszpania. Wejście RFN do NATO było formalnym powodem stworzenia Układu Warszawskiego, z udziałem ZSRR, PRL, a także Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Rumunii i Węgier. Tyle że w odróżnieniu od NATO żaden – poza ZSRR – z członków Układu Warszawskiego nie znalazł się w nim dobrowolnie. W ten sposób ukształtował się trwający przez lata podział Europy. Jak określił to brytyjski polityk Winston Churchill, pośrodku kontynentu opadła żelazna kurtyna.

Podczas niedawnych rocznicowych uroczystości w Brukseli sekretarz stanu USA Mike Pompeo podkreślał, że w 1949 r. na Zachodzie nie wszyscy się zgadzali z poglądem, iż NATO będzie skutecznie chroniło pokój. – Niektórzy uważali, że NATO jest zbyt agresywne, że Sojusz raczej doprowadzi do nasilenia konfliktu, niż jego ograniczenia. Ale dwanaście państw założycielskich uważało inaczej i przez lata ich historyczne nadzieje zostały potwierdzone – mówił.

Jak podkreślił, w 1949 r. Europa wciąż znajdowała się w powojennym kryzysie, bardzo powoli z niego wychodząc. – Porównajmy tę sytuację z dzisiejszą, kiedy sześć z dziesięciu największych gospodarek na świecie to członkowie NATO. Sojusznicy NATO wytwarzają łącznie połowę światowego PKB. Ten dobrobyt nie jest przypadkiem, ale w dużej mierze jest efektem bezpieczeństwa zapewnianego przez NATO – wskazał.

A według sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, ojcowie założyciele NATO powinni zostać uznani za wizjonerów. – To architekci globalnego systemu, który przyniósł 70 lat bezprecedensowego pokoju i dobrobytu – podkreślił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, analityk spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych, adiunkt na uczelni Vistula w  Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 lipca

Sobota, XV Tydzień zwykły
Dzień powszedni albo wspomnienie bł. Czesława
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter