23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobry kierunek, złe pomysły

Ocena: 0
777

– Każdy podatek jest podatkiem przerzucalnym i odbije się na naszych kieszeniach – mów dr hab. Robert Gwiazdowski

fot. Centrum im. Adama Smitha

Z dr. hab. Robertem Gwiazdowskim, profesorem Uczelni Łazarskiego, rozmawia Radek Molenda

 

Jak Pan ocenia uchwaloną właśnie ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wprowadzającą m.in. opłatę emisyjną od paliw?

Bardzo negatywnie. Podwyższenie cen paliwa wpłynie istotnie na podwyżki cen wszystkich innych towarów i usług, które trzeba w jakikolwiek sposób wytworzyć i przywieźć. Zważywszy na to, że drożeje ropa, drożeje też dolar, którym rozliczane są transakcje na rynku paliwowym, wprowadzenie tego podatku w tym momencie oznacza albo kompletny brak wyobraźni gospodarczej, albo też budżet jest już w takim dołku, że trzeba sięgnąć po cokolwiek, byle jakieś pieniądze od ludzi zyskać.

 

Czyli kolejny podatek?

Na daniny publiczne wymyślono różnie nazwy. Jeśli ktoś bredzi, że PKN Orlen weźmie tę opłatę na siebie, zapytam: czy PKO BP podobnie wzięło na siebie podatek bankowy, czy jednak spada on na jego klientów?

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (662), 17 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Współtworzył w Lyonie kwartalnik „Chemin Neuf” (potem „FOI”). W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły