24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Do Grodna i Brześcia można pojechać bez wizy na 10 dni

Ocena: 0
327

Od 1 stycznia Białoruś rozszerzyła z pięciu do 10 dni możliwość bezwizowego pobytu na terytorium Kanału Augustowskiego, Grodna i okolic. Ruch bezwizowy na taki okres uruchomiono również w Brześciu i białoruskiej części Puszczy Białowieskiej.

fot. pixabay.com

Od 1 stycznia na Białorusi obowiązuje prezydencki dekret nr 462, który rozszerza ruch bezwizowy dla turystów w regionach przylegających do polskiej granicy.

Na jego mocy obowiązujący od jesieni 2016 r. okres dopuszczalnego bezwizowego pobytu turystycznego na terenie Grodna, rejonu grodzieńskiego i Parku Kanał Augustowski zostaje wydłużony z pięciu do 10 dni.

Wprowadzono również możliwość przekroczenia granicy na przejściu kolejowym Kuźnica Białostocka-Bruzgi oraz w porcie lotniczym Grodno. Nadal granicę polsko-białoruską można przekroczyć na przejściach drogowych Kuźnica Białostocka-Bruzgi i Rudawka-Lesnaja.

Od początku 2018 r. istnieje możliwość skorzystania z ruchu bezwizowego również w Brześciu. Dotyczy ona terytorium strefy turystyczno-rekreacyjnej „Brześć”, która obejmuje samo miasto, rejony brzeski, żabinkowski, kamieniecki, prużański i świsłocki (należący administracyjnie do obwodu grodzieńskiego).

Granicę można przekroczyć na przejściach drogowych Terespol-Brześć, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka i Białowieża-Piererow, kolejowym Terespol-Brześć i przez lotnisko w Brześciu.

Dotychczas w obwodzie brzeskim istniała możliwość bezwizowego odwiedzenia (do 72 godzin) białoruskiej części Puszczy Białowieskiej przy przekroczeniu granicy pieszo-rowerowej Białowieża-Piererow.

Zasady korzystania z ruchu bezwizowego nie zmieniły się – do przekroczenia granicy uprawnia dokument określonego wzorca, wydawany przez upoważnione białoruskie firmy turystyczne, który uzyskuje się po wykupieniu (przed wyjazdem na Białoruś) usług turystycznych u operatora. Dokument ten wraz z paszportem i ubezpieczeniem na planowany czas pobytu należy okazać na granicy.

Rozszerzenie ruchu bezwizowego ma stymulować rozwój turystyki na Białorusi. Przykład Grodna, które w październiku chwaliło się, że dzięki temu rozwiązaniu zarobiło przez rok ponad 10 mln dol., stał się zachętą dla Brześcia.

Możliwość odwiedzenia Grodna i Brześcia dotyczy obywateli 77 państw i ma być ułatwieniem dla turystów. Odtąd np. mieszkańcy województw podlaskiego czy lubelskiego mogą odwiedzić sąsiadujące z granicą regiony Białorusi bez konieczności wyrabiania wizy w konsulatach.

Od lutego 2017 r. ruch bezwizowy do pięciu dni dla obywateli 80 państw, w tym Polski, działa również na międzynarodowym lotnisku w Mińsku. By z niego skorzystać, należy mieć ważne ubezpieczenie medyczne i co najmniej 20 euro na każdy dzień pobytu. Także w tym trybie planowane jest wydłużenie okresu pobytu bez wizy do 10 dni.

Przedstawiciele białoruskiego MSZ mówili również publicznie o propozycji wydłużenia pobytu bezwizowego nawet do 30 dni, ale – jak na razie – pomysł ten nie uzyskał aprobaty resortów siłowych – KGB i MSW.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter