3 sierpnia
poniedziałek
Lidii, Augusta, Nikodema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Deklaracja Schumana 2017

Ocena: 0
333

Europa powinna powrócić do swoich chrześcijańskich korzeni i budowania wspólnoty opartej o europejską kulturę – podkreśla Instytut Myśli Schumana w ogłoszonej w poniedziałek Deklaracji Schumana 2017.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem autorów, Unia Europejska powinna być przekształcona we "Wspólnotę Narodów Europy", które powinny mieć całkowitą swobodę w ustalaniu wewnętrznych reguł prawa.

Instytut Myśli Schumana został założony w 2016 r. z inicjatywy działających w Polsce Grup Schumana.

W poniedziałek zaprezentował Deklarację Schumana 2017, nawiązującą do planu przedstawionego przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana w 1950 r., stanowiącego zalążek integracji europejskiej.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie nawiązano do brukselskich obrad liderów europejskich w związku z 60. rocznicą utworzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Oceniono, że od 7 lutego 1992 r., kiedy powstała Unia Europejska będąca w swej koncepcji modelem superpaństwa i zaprzeczeniem idei Roberta Schumana, obserwujemy szereg negatywnych procesów i narastającej niechęci obywateli państw europejskich do takiego kursu, jaki przyjmuje Bruksela. Brexit i inne poważne symptomy niezgody na odchodzenie od idei Roberta Schumana są ostatecznym sygnałem alarmowym, aby zmienić funkcjonujący kierunek.

Autorzy deklaracji wskazują, iż niepokojące jest to, że na szczycie w Rzymie 25 marca 2017 r. europejscy politycy w ogóle nie nawiązali do Roberta Schumana, co można odebrać jako ignorowanie jego idei, które doprowadziły do „cudu” długotrwałego pokoju, utrzymującego się w Europie w okresie, jaki nie był spotykany od wielu wieków.

Instytut Schumana wyraził ubolewanie, że obecnie, w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, wszyscy politycy, którzy milcząco przechodzą obok idei Schumana, nie tylko przekreślają jego wizję, ale także niszczą owoce, jakie zrodziły się z pojednania dokonanego według jego koncepcji. Dlatego dzisiaj sam Schuman woła ponownie: "Europo wróć do korzeni!". Z nim wołamy także my i wszyscy, dla których Europa była, jest i ma być Europą ukształtowaną przez 2000 lat chrześcijaństwa – stwierdza Instytut Schumana w informacji prasowej.

Zdaniem Instytutu, obecny kryzys w Europie, kryzys dzieła pojednania i jednoczenia Kontynentu, wynika z porzucenia wizji Ojców Założycieli, zwłaszcza artykułowanych przez Roberta Schumana i przyjęcia modelu integracji sprzecznego z fundamentalnymi wartościami założycielskimi: chrześcijaństwem, wolnością, solidarnością, różnorodnością i patriotyzmem.

"II Deklaracja Schumana 2017" ma za zadanie przypomnieć głos Schumana i wezwać do powrotu do korzeni, a także zjednoczyć ludzi dobrej woli wokół faktycznych celów i podejścia Roberta Schumana, który niejako chce "zmartwychwstać" i przywrócić Europie jej znakomity wizerunek i kondycję.

Instytut imienia francuskiego polityka zwraca uwagę, że ogłaszana właśnie deklaracja określa kierunki zmian, jakie należy podjąć, aby powrócić do Europy zgodnej z wizją Ojców Założycieli.

Zdaniem autorów, Unia Europejska powinna być przekształcona we "Wspólnotę Narodów Europy", zaś kraje współtworzące ten organizm powinny mieć całkowitą swobodę w ustalaniu wewnętrznych reguł prawa, poza – jak podkreślono – "niezbędnym pakietem minimum, który będzie funkcjonalną podstawą Wspólnoty i będzie przyjęty przez wszystkich członków jednomyślnie".

Według autorów, należy też ustalić obszary wspólnego zarządzania na jasno określonych zasadach i stworzyć silne prawo antymonopolowe, które będzie niwelować dominację ponadnarodowych korporacji, a instytucje wspólnotowe powinny mieć "charakter służebny zamiast władczego".

"Koniecznym jest zagwarantowanie kształtowania spraw światopoglądowych przez poszczególne kraje, z przyznaniem, że fundamentem kultury europejskiej jest chrześcijaństwo" – mówi dokument Instytutu Myśli Schumana.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II):Jr 28,1-17; Ps 119,29.43.79-80.95.102 ; Mt 14,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter