14 grudnia
sobota
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dekalog dla Polski

Ocena: 0
153

Na UKSW w Warszawie zainaugurowano 12 marca cykl konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w stulecie niepodległości”. Jubileusz ten – twierdzą pomysłodawcy – powinien być okazją do debaty nad sprawami dla Polski i Polaków najważniejszymi.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Dlatego wśród tematów podejmowanych przez najbliższy rok znajdą się: rodzina; praca, przedsiębiorczość i społeczna gospodarka rynkowa; obywatelskość i patriotyzm; wolność, suwerenność i praworządność; ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój; godność i sprawiedliwość społeczna; Europa i pojednanie; kultura i tożsamość; państwo-Kościół; osoba ludzka i jej prawa. Zwieńczeniem programu będzie międzynarodowy kongres w kwietniu 2019 r., poświęcony kwestii sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Organizatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych KEP i Akademią Ignatianum oraz czołowe ośrodki akademickie w Polsce, w których kolejne spotkania będą się odbywać. Honorowy patronat objął prezydent Andrzej Duda.

Inaugurującą Mszę Świętą w kościele bł. Edwarda Detkensa odprawił i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW. – Jak w 1921 r. ustanowiono Order Polonia Restituta, jak w 1991 r. Jan Paweł II zostawił nam 10 przykazań dla ojczyzny jako fundament państwa, tak i my rozwijamy tę myśl w cyklicznych dyskusjach „Polonia Restituta” – powiedział już w auli UKSW. Obecny na konferencji przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że projekt ten jest niejako powrotem do głównego nurtu myśli narodowej.

Konferencję otworzył rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński, o znaczeniu „dekalogu dla ojczyzny” mówił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. Pierwsze spotkanie poświęcone było rodzinie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 grudnia

Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli.
Dziś w Kościele:
+ sobota, II tydzień Adwentu, wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Syr 48,1-4.9-11; Ps 80,2ac.3b.15-16.18-19; Mt 17,10-13
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -