9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co z opieką medyczną w szkołach?

Ocena: 0
430

W ciągu miesiąca minister Radziwiłł przedstawi projekt ustawy zakładający powrót opieki medycznej do szkół – oświadczyła we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zapowiedziała prezentację w połowie września programu doskonalenia nauczycieli.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zalewska, pytana w RMF FM o termin powrotu opieki medycznej do szkół, odpowiedziała: "Myślę, że to jest kwestia najbliższego miesiąca, kiedy pan minister (zdrowia – PAP) Konstanty Radziwiłł, bo jesteśmy w stałym kontakcie, przedstawi projekt ustawy. Myślę, że od wiosny następnego roku jest realna szansa, jeżeli zostanie przyjęta ustawa, dlatego że jest sporo pieniędzy, które pan minister Radziwiłł na to przygotował. Do 2019 r. rozliczymy się z opieki stomatologicznej, z opieki medycznej i ze stołówek w szkole".

Dodała, że dentyści nie muszą pojawić się w szkołach, wystarczy, że szkoła będzie miała umowę ze stomatologiem, który ma swój gabinet poza szkołą. – Ale taka umowa, która spowoduje, że będzie on miał obowiązek np. z danej szkoły (dzieci – PAP) wyleczyć. Nie tylko przebadać i wydać karteczkę, że potrzebne jest takie leczenie – zaznaczyła Zalewska.

Minister zapowiedziała także, że w połowie września zostanie przedstawiony krajowy program doskonalenie zawodowego nauczycieli. – Bardzo szeroko na to patrzymy, bo to nie jest kwestia kolejnych studiów, tylko studiów konkretnych, które są potrzebne systemowi i potrzebne nauczycielowi i rodzicom też; pozwolimy na to, żeby zwracali dyrektorowi uwagę, że nauczyciel, wychowawca potrzebuje jakiegoś doskonalenia – podkreśliła.

Minister zaznaczyła, że Polska jest "jednym z nielicznych krajów na świecie", w którym lekcje są prowadzone na dwie zmiany. – I to jest problem, który dostrzegamy, i który będziemy pomału eliminować. (...) To jest kwestia kilkunastu lat. I trzeba co najmniej kilku, włącznie z zachętami finansowymi, żeby wreszcie wyjść z tej dwuzmianowości – dodała.

Wraz z nowym rokiem szkolnym, w wyniku wprowadzenia reformy edukacji, zmieniła się struktura szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę, zamiast do gimnazjum poszli do VII klasy szkoły podstawowej. Ruszyły też szkoły branżowe I stopnia, które zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe. Docelowo w systemie mają funkcjonować: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnia szkoła branżowa I stopnia, 2-letnia szkoła branżowa II stopnia; gimnazja będą stopniowo likwidowane.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter