16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co przysługuje uchodźcom?

Ocena: 4.5
853

Weszła w życie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Jakie są jej najważniejsze zapisy?

fot. PAP/EPA/Darek Delmanowicz

Uchodźcy, którzy w związku z rosyjską agresją byli zmuszeni opuścić swój kraj i udali się bezpośrednio do naszej ojczyzny, deklarując zamiar pozostania, mogą przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Jeśli obywatel Ukrainy opuści teren Polski na okres powyżej jednego miesiąca, powyższe uprawnienie do pobytu wygasa. Po tym okresie można ubiegać się także o pozwolenie na pobyt czasowy, trwający 3 lata.

 


NAJPIERW PESEL

W tej nadzwyczajnej sytuacji Ukraińcy będą mogli skorzystać z wielu praw i świadczeń, które przewidziała dla nich ustawa. Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być złożenie wniosku o numer PESEL, który jest swoistą furtką do ubiegania się o dalsze możliwości. Można dokonać tego w najbliższym urzędzie gminy. Oprócz wniosku należy dołączyć zdjęcie, które będzie można zrobić na miejscu, zostaną także pobrane odciski palców. Należy posiadać ze sobą dokument tożsamości (który nie musi być ważny) lub załączyć stosowne oświadczenie, jeśli przekroczyło się granicę bez dokumentów. W przypadku osób nieletnich wystarczy akt urodzenia. Po nadaniu PESEL możliwe będzie korzystanie z publicznej aplikacji mobilnej oraz założenie profilu zaufanego. W połowie marca zostanie utworzona specjalna sekcja ukraińska w ramach aplikacji mObywatel. Z PESEL będzie można korzystać z różnych świadczeń oraz pomocy medycznej, a także podjąć pracę zarobkową.

Wojewodowie mogą zapewnić obywatelom ukraińskim zakwaterowanie, całodobowe wyżywienie, bezpłatny transport do miejsc zakwaterowania lub miejsc, w których udzielana jest im opieka medyczna. Mogą to czynić także inne organy administracji publicznej. Podmiotom, zwłaszcza osobom fizycznym, które udzielą schronienia uchodźcom, przysługiwać będzie przez okres 60 dni świadczenie pieniężne na podstawie zawartej z gminą umowy. W Banku Gospodarstwa Krajowego został utworzony specjalny Fundusz Pomocy, który ma na celu finansowanie przedsięwzięć podejmowanych przez organy państwa na rzecz obywateli Ukrainy przebywających w Polsce oraz poza terytorium naszego kraju. O wypłatach z tego funduszu decydować będzie Prezes Rady Ministrów. Obywatele Ukrainy przebywający legalnie na terytorium Rzeczypospolitej mogą podejmować pracę zarobkową. Podmiot powierzający wykonanie pracy winien zawiadomić w terminie 7 dni stosowny Powiatowy Urząd Pracy. Obywatel ukraiński przebywający w Polsce legalnie w związku z rosyjską agresją może zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy.

 


ŚWIADCZENIA DLA UCHODŹCÓW

Ukraińcom przebywającym w Polsce jako uchodźcy w związku z rosyjską agresją przysługują następujące świadczenia: świadczenia rodzinne, świadczenie wychowawcze (jeśli przebywają w Polsce z dziećmi), „Dobry Start”, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie obniżenia opłaty rodziców za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (jeśli przebywają w Polsce z dziećmi – przepis dotyczy dzieci do lat 3) oraz świadczenia socjalne. Przysługuje im również jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, o które należy ubiegać się w ośrodku pomocy społecznej, może im także zostać udzielona bezpłatna pomoc psychologiczna, którą zapewniają samorządy. Ukraińcy dotknięci niepełnosprawnością mogą korzystać z Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W przypadku wiz dla obywateli Ukrainy, które wygasają w dniach począwszy od 24 lutego, następuje automatyczne przedłużenie ich ważności do 31 grudnia 2022 r. Analogicznie wygląda sytuacja z pozwoleniem na pobyt czasowy oraz kartą pobytu. Studenci z Ukrainy mogą ubiegać się o przyjęcie na odpowiedni rok studiów na tym samym kierunku w Polsce. W przypadku braku dokumentacji uczelnie w Polsce przeprowadzą weryfikację osiągniętych efektów uczenia się. Pracownicy naukowi oraz nauczyciele akademiccy mogą być zatrudnieni na uczelniach i w jednostkach naukowych podlegających Polskiej Akademii Nauk bez przeprowadzania wymaganego prawem konkursu.

W wielu miejscowościach zostały uruchomione specjalne punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy, w których można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pomocy. Dostępne są także infolinie.

INFORMACJE RZĄDOWE

Portal dla potrzebujących pomocy oraz chcących pomóc: POMAGAMUKRAINIE.GOV.PL

INFOLINIE

  • Ogólna dla obywateli Ukrainy: +48 47 721 75 75
  • Informacje dotyczące szczegółowych zasad przekraczania granicy: Straż Graniczna +48 82 568 51 19
  • Dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80
  • Policja (sprawy bezpieczeństwa oraz osób zaginionych): +48 47 721 23 07
  • Pomoc w znalezieniu pracy: 19524
  • Urzędy wojewódzkie – Warszawa: 987, +48 22 595 13 00; Łódź: +48 42 664 10 81
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter