24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chcą ustanowienia Święta Chrztu Polski

Ocena: 0
364

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Choć miałoby być to święto państwowe, to nie byłby to jednocześnie dzień wolny od pracy. Wnioskodawców reprezentować ma Jan Klawiter, poseł niezrzeszony.

Jan Matejko: "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965"

W projekcie przeczytać można, że święto ma na celu upamiętnienie chrztu Polski, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I i cywilizacyjną wagę tego wydarzenia oraz kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny. Zwrócono również uwagę na znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości.

Ustawa wyjaśnia, że Święto Chrztu Polski to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, odpowiedzialnością władz państwowych, obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. „Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego” – czytamy w projekcie ustawy.

W uzasadnieniu podkreślono, że bez chrztu Polski „trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość”. Dodano także, „w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski”.

Wnioskodawcy wyrazili również nadzieję, że 14 kwietnia będzie okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. „Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków” – podkreślono.

Jakkolwiek 14 kwietnia miałby być świętem państwowym, to jednak – jak podkreślili wnioskodawcy – nie byłby to dzień wolny od pracy.

Inicjatorów ustanowienia Święta Chrztu Polski reprezentować ma Jan Klawiter, poseł niezrzeszony. Wśród wnioskodawców są m.in. parlamentarzyści z Kukiz15, PiS a nawet Nowoczesnej. Jak na razie projektowi nie nadano numeru druku sejmowego. Skierowano go natomiast do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biuro Legislacyjne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 
- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -