22 czerwca
piątek
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Tomasik: Samorząd to jeden z większych sukcesów polskiej demokracji

Ocena: 0
1510
Samorząd to jeden z większych sukcesów polskiej demokracji od upadku komunizmu – uważa biskup Henryk Tomasik. 25 lat temu, w maju 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie.
2015-05-29 22:09
rm / Radom (KAI), mz
 
Bp Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom podkreślił, że to właśnie dzięki samorządom zmienił się krajobraz polskich regionów. – To jedno z większych osiągnięć po zmianach ustrojowych. Zmieniają się szkoły, które pięknieją, zmienia się również stan dróg. To wszystko dzięki samorządom – powiedział biskup radomski, dziękując im jednocześnie za promowanie dorobku kulturowego i umacnianie tożsamości małych ojczyzn.

Bp Tomasik dodał, że ważna w samorządzie jest uczciwość. – Ostatnio usłyszałem od jednego z samorządowców, że przychodzą do niego ludzie z różnymi sprawami. Mówił też, że nie może przekroczyć prawa, bo trzeba uczciwym. Dlatego każdego z nas dotyczy rzetelność, uczciwość i sprawiedliwość – powiedział biskup radomski.

25 lat temu, 8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a potem – w maju odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Otworzyło to drogę do tego, by to obywatele sami decydowali o sprawach, które ich dotyczą. Tak zaczęła odradzać się w Polsce samorządność.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły