29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kasyna: "Solidarność" przyniosła wolność i prawdę

Ocena: 0
1088
– "Solidarność" przyniosła ostatecznie wolność i otworzyła bramy prawdzie – powiedział w Tczewie bp Ryszard Kasyna podczas uroczystości z okazji 35-lecia powstania NSZZ "Solidarność".
2015-08-31 15:22
ks. is / Tczew (KAI), mz
 
Mszę sprawowano w kościele NMP Matki Kościoła, gdzie działacze „Solidarności” w latach osiemdziesiątych znajdywali stałą pomoc od ówczesnego proboszcza ks. prał. Stanisława Cieniewicza. Kapłan senior był jednym z uczestników niedzielnej liturgii.

Biskup pelpliński określił „Solidarność” jubilatką, którą przez wdzięczność i modlitwę „chcemy dzisiaj pokrzepić”.

Przypomniał, że przed 35 laty „dzieci wolności upomniały się o odebraną Polsce wolność w 1945 r.”, a „mimo upływu lat wolność żyła w tych, którzy przelewali krew za Polskę podczas II wojny światowej, ale ta krew wolności płynęła też w żyłach ludzi więzionych przez system sowiecki, płynęła w Polakach wypędzonych z Ojczyzny, ta wolność również żyła w ukrywanych przed okupacyjnymi i powojennymi władzami sztandarach”.

– Wolność musiała zaistnieć, aby otworzyć drogę prawdzie – powiedział dalej kaznodzieja i dodał, że nie ma miejsca na podwójną prawdę, lecz „konkurentem prawdy zawsze jest kłamstwo”. O tę prawdę, przypomniał biskup, walczyli Polacy i dla niej tworzyli „Solidarność”.

– Takie rocznice jak dzisiaj należy obchodzić – mówił bp Kasyna. – Związek „Solidarność” zawładnął sercami Polaków – dodał. – "Solidarność" przyniosła ostatecznie wolność i otworzyła bramy prawdzie – podkreślił hierarcha.

W końcowej części homilii biskup pelpliński apelował o ducha solidarności we współczesnym życiu społecznym i rodzinnym Polaków. Zachęcał, aby dawać społeczne zaufanie ludziom „z inicjatywą, z poczuciem odpowiedzialności za dobro wspólne, którzy podjęli by się dzieła uzdrawiania relacji społecznych nie dla siebie, nie dla sławy, nie dla swojej partii, ale do dobra nas wszystkich”.

Po Mszy świętej w tczewskim Parku Kopernika odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą 21 postulatów „Sierpnia ’80”, a na dziedzińcu Fabryki Sztuk odbył się Festiwal Solidarności.

W Tczewie miały miejsce pierwsze strajki w Polsce w 1980 r. Już w lipcu odbył się dwudniowy protest pracowników ówczesnych Zakładów „Polmo”.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter