13 czerwca
niedziela
Lucjana, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bochenek: rząd jest otwarty na współpracę z prezydentem

Ocena: 0
361

Rząd jest otwarty na współpracę z prezydentem przy reformie wymiaru sprawiedliwości, ale ma w tej sprawie jasno określone cele – podkreślił w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wymienił m.in. wprowadzenie izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

fot. PAP/Radek Pietruszka

– Jesteśmy otwarci na współpracę z panem prezydentem. Komu jak komu, ale właśnie Prawu i Sprawiedliwości, rządowi pani premier Beaty Szydło, bardzo zależy na przeprowadzeniu tej reformy, dlatego byliśmy tak bardzo zdeterminowani do tego, aby te ustawy przygotować, bo w końcu reforma wymiaru sprawiedliwości jest w Polsce konieczna, jest w Polsce oczekiwana i przez 28 lat nikt tej reformy nie odważył się zrobić – powiedział Bochenek w radiowych "Sygnałach Dnia".

Podkreślił, że rząd ma w tej sprawie trzy "jasno określone cele". Wymienił zmiany personalne w najważniejszych instytucjach wymiaru sprawiedliwości, tak by pracowały w nich młodsze osoby, które – jak mówił Bochenek – "nie są skażone tym myśleniem lat 80. czy początku lat 90.", i które myślą "perspektywicznie".

– Chcemy również doprowadzić do tego, aby przede wszystkim była większa demokratyczna kontrola nad organami, instytucjami sprawiedliwości tak jak jest to w wielu krajach zachodniej Europy; tutaj mam na myśli np. Krajową Radę Sądownictwa – tłumaczył Bochenek.

Trzecim postulatem rządu przy reformie wymiaru sprawiedliwości jest wprowadzenie izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, która – jak wyjaśnił Bochenek – "doprowadzi do tego, że wreszcie będą wyciągane konsekwencje wobec sędziów, którzy będą dopuszczali się nadużyć, którzy będą popełniali przestępstwa". – Bo dzisiaj tej odpowiedzialności w tym środowisku nie było praktycznie żadnej – dodał rzecznik rządu.

W ocenie Bochenka "bez normalnej, racjonalnej, całościowej zmiany w wymiarze sprawiedliwości nigdy w Polsce nie będzie normalnie". – Nigdy w Polsce nie będziemy mieli takiej demokracji jaką mogą cieszyć się państwa zachodniej Europy, bo przecież te wszystkie zmiany, zarówno w ustawie o sądownictwie, o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa, one były właśnie odwzorowaniem tych rozwiązań, które od wielu lat de facto już funkcjonują w wielu krajach zachodniej Europy – przekonywał.

Pytany o rekonstrukcję rządu w związku z zapowiedzianymi przez prezydenta Andrzeja Dudę wetami dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Bochenek podkreślił dokonania ministra sprawiedliwości. – Pan minister Zbigniew Ziobro działa bardzo skutecznie. Warto zwrócić uwagę, że nie kto inny, ale właśnie pan minister Zbigniew Ziobro w latach 2005-2007, pracując w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, otworzył zawody prawnicze dla młodych ludzi. To nie kto inny, ale właśnie pan minister Zbigniew Ziobro zaraz na początku tej kadencji obniżył wysokość stawek za usługi radcowskie i adwokackie, które w ostatniej chwili zostały podniesione o ponad 100 proc. przez naszych poprzedników – mówił Bochenek.

Dodał też, że Ziobro wprowadza uregulowania, które pozwalają na walkę z mafią dorabiającą się na oszustwach VAT-owskich. – Walczy również z alimenciarzami, czyli z osobami, które nie płacą odpowiednich środków na utrzymanie swoich najbliższych, swoich dzieci – mówił.

Pytany o różnice zdań w koalicji Zjednoczonej Prawicy dotyczące reformy sprawiedliwości rzecznik rządu ocenił, że dyskusja na ten temat potrwa przez najbliższe tygodnie. – Rzeczywiście są różne głosy, które się pojawiają wśród różnych polityków, każdy może mieć różne koncepcje na temat reformy wymiaru sprawiedliwości. Ta dyskusja oczywiście toczy się nie tylko w rządzie, ale również w szerokim bloku i obozie Zjednoczonej Prawicy (...), ale wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że wymiar sprawiedliwości reformować trzeba i ta reforma na pewno będzie i na pewno z tej drogi nie zejdziemy – dodał. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 13 czerwca

XI Niedziela zwykła
Ziarnem jest słowo Boże, a siewcą jest Chrystus,
każdy, kto Go znajdzie, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mk 4,26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zacznij słuchać Jezusa! (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter