24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi USA: Kongres atakuje troskę o życie

Ocena: 4.6
496

Trwa batalia o ochronę życia w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Joe Biden wydał w lipcu rozporządzenie wykonawcze dopuszczające aborcję wbrew czerwcowemu orzeczeniu Sądu Najwyższego. Głos po raz kolejny zabrali biskupi. „Zdrowie, bezpieczeństwo i wsparcie rodziny powinny być w centrum uwagi wszystkich dobrych działań politycznych. W Kongresie je zaatakowano” – napisali biskupi.

Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Oświadczenie zostało wydane przez abp. Williama Lori, przewodniczącego Komisji ds. Działalności Pro-Life, kard. Timothy’ego Dolana z Komisji ds. Wolności Religijnej, abp. Salvatore Cordileone, przewodniczącego Komisji ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży oraz abp. Paula Coakley’a, przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości Wewnętrznej i Rozwoju Człowieka.

Jak stwierdzili biskupi, dzięki decyzji Sądu Najwyższego pojawiła się możliwość przekształcenia społeczeństwa na lepsze. Dlatego Kongres powinien wykorzystać tę szansę i włączyć się w działania na rzecz ochrony każdego życia.

To moment pełen nadziei, w którym możemy zjednoczyć się wokół godności każdej osoby ludzkiej i dobra wspólnego.

- ocenili amerykańscy biskupi.

Troska o ludzkie życie obejmuje pełną ochronę prawną każdej osoby i przede wszystkim rodziny, co jest sednem postawy pro-life. Aktualne działania Kongresu ignorują szereg ustaw proponowanych przez chrześcijańskich polityków, jak np. o sprawiedliwym traktowaniu pracowników w ciąży, o ulgach podatkowych czy płatnych urlopach rodzinnych. Jednocześnie trwa praca nad ustawodawstwem, które może obejść konstytucyjne zasady i wręcz atakuje szczytne cele troski o życie.

Takie ustawodawstwo nie przypisuje żadnej wartości życiu dzieci do momentu ich narodzin, odrywa seks i małżeństwo od ich znaczenia, promuje używanie ludzi jako środków do celów i pozbawiłoby prawa do sprzeciwu sumienia tych, którzy sprzeciwiają się tym cechom kultury odrzucania

– podkreślono w oświadczeniu.

Kościół amerykański opowiada się za wprowadzeniem szeregu rozwiązań prawnych, które określa jako wspólną wizję „Stawanie po stronie Matek w Potrzebie” („Standing with Moms in Need”). Obejmuje ona przyjęcie kompleksowej opieki zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej dla kobiet i dzieci przed i po urodzeniu, szczególnie dla najuboższych.

Katolicka nauka społeczna wskazuje drogę do lepszego miejsca – społeczeństwa naznaczonego sprawiedliwością, wzajemnym wsparciem, uprzejmością, przyjaźnią, miłosierdziem i miłością – niż to, do którego obecnie prowadzi Kongres. Modlimy się, by sprostał tej pokoleniowej chwili

– zakończyli amerykańscy biskupi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter