11 grudnia
poniedziałek
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bez kompromisu

Ocena: 0
641

– Przesłanka eugeniczna nie jest wystarczająca do podjęcia decyzji o aborcji i należy ją zdyskwalifikować – mówi prof. Andrzej Zoll

fot. Michał Ziółkowski / Idziemy

Z prof. Andrzejem Zollem, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, rozmawia Monika Odrobińska

 

Panie Profesorze, w 1997 r. Trybunał Konstytucyjny pod Pana przewodnictwem orzekł niekonstytucyjność zapisu o aborcji w przypadku ciężkich warunków życia matki lub jej trudnej sytuacji życiowej. Teraz do TK trafił wniosek zaskarżający dopuszczalność aborcji eugenicznej – jakie ma szanse powodzenia?

Orzeczenie w sprawie wniosku posła Bartłomieja Wróblewskiego o stwierdzenie niekonstytucyjności zapisu dopuszczającego aborcję ze względu na podejrzenie choroby lub ciężkiego czy nieodwracalnego uszkodzenia płodu ma szansę przejść. Będzie to łatwiejsze niż stwierdzenie niekonstytucyjności zapisu, o którym orzekaliśmy w 1997 r. – tamten wyrok zapadł bowiem niewielką większością głosów. Ówczesny TK był jednak umocowany prawnie, dochodziło w nim do wymiany zdań, a skład tego jest niekonstytucyjny. Uprzedzając więc Pani pytanie o dalsze procedury – czas wydania wyroku i jego wejścia w życie – odpowiem od razu: nie będę wypowiadał się na temat TK, który jest niekonstytucyjny.

 

Dodałabym: Pana zdaniem niekonstytucyjny. Zasiada w nim przecież wielu sędziów nominowanych jeszcze przez PO.

W momencie nominacji byli neutralni politycznie, dopiero teraz stali się zwolennikami PO.

 

Ale gdyby sami uważali, że zasiadają w gremium niekonstytucyjnym, przecież by je opuścili. A jednak nie opuszczają i orzekają.

Uważam, że orzeczenie będzie kwestionowane ze względów politycznych.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 50 (636), 10 grudnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 grudnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły