2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk: Rosja używa szantażu atomowego i atakuje cywili

Ocena: 0
279

Rosjanie ostrzelali kolejne obiekty cywilne na Ukrainie. Miasto Zaporoże zostało w ciągu minionej doby zaatakowane dwa razy. Ponadto agresor wysłał rakiety w stronę elektrowni atomowej w Jużnoukraińsku w obwodzie mikołajowskim. Tymczasem na całej linii frontu toczą się ciężkie walki. „Do ostatnich sił usiłujemy zatrzymać zło napadające na Ukrainę, Europę i świat” – wskazał w poniedziałek 19 września w swoim codziennym orędziu zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest poniedziałek, 19 września 2022 roku. Na Ukrainie mija już 208 dzień wielkiej wojny prowadzonej przez rosyjskiego agresora przeciwko naszemu narodowi i naszej Ojczyźnie, niszcząc naszą ziemię, nasze miasta i wsie, zabijając spokojnych ludzi na Ukrainie.

Także wczoraj, minionej niedzieli i ostatniej nocy toczyły się ciężkie walki na całej linii frontu: od obwodu charkowskiego na północy naszej Ojczyzny po Zaporoże, skrzydło obwodu chersońskiego na południu. Wróg znów systematycznie ostrzeliwuje nasze spokojne miasta i wsie. Doszło do co najmniej ośmiu ataków rakietowych, około 20 nalotów i niezliczonych ataków różnego rodzaju artylerii i rakiet. Ale najbardziej boli nas nasze miasto Zaporoże, które dwukrotnie zostało trafione rakietami. W naszą stronę poleciało co najmniej osiem rakiet. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że minionej nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na elektrownię atomową na południu Ukrainy- Południowoukraińską Elektrownię Jądrową. Według wiadomości, które otrzymaliśmy dziś rano, pocisk spadł 300 metrów od reaktora atomowego. Widzimy, że naprawdę Rosja angażuje się w szantaż nuklearny Ukrainy i świata i to cud, że z dnia na dzień nie doszło do kolejnej katastrofy nuklearnej.

Chciałbym zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli: uczyńmy razem wszystko, aby zapobiec takiej katastrofie, aby na Ukrainie nie było drugiego Czarnobyla, o wiele straszniejszego i większego. Co więcej, dziś pojawiły się niepokojące informacje, że Rosja wysyła na Ukrainę przestępców, odsiadujących wyroki w zakładach karnych, z bronią w ręku, by walczyli. Około 400 z tych przestępców, skazanych za poważne przestępstwa, zostało wysłanych z bronią w ręku z rosyjskiego miasta Tambow na Ukrainę. Oczywiście po to, by zabijać cywilów.

Ale Ukraina stawia opór! Ukraina walczy! Ukraina się modli!

Ze wszystkich sił staramy się powstrzymać zło, które zbliża się do Ukrainy, Europy i świata. A my, jako chrześcijanie, mamy obowiązek przeciwstawić się tej wojnie w sposób, który nas wyróżnia.

Dziś pragnę kontynuować nasze rozważania na temat tego, jak my, chrześcijanie, możemy czcić Boga Stwórcę także w czasach wojny. Bo cześć oznacza możliwość czerpania z czegoś. Kiedy czcimy Boga, nie dodajemy nic do Jego wiecznej chwały. Kiedy człowiek czci Boga Stwórcę, to czerpie ze źródła życia. Dzisiaj zachęcam do zastanowienia się nad kolejnym ekologicznym przykazaniem, czyli zasadą, z której my chrześcijanie możemy łatwo i prosto czerpać ze źródła życia, jakim jest cześć dla Boga Stwórcy. A ta zasada, to przykazanie brzmi tak: „Dbaj o czystość. Nie bój się. Nie zanieczyszczaj środowiska. Zważaj na powietrze, wodę, ziemię i inne naturalne dary Stwórcy”.

Te słowa, to przykazanie, jakoś tak wyjątkowo brzmią, gdy widzimy, jak rosyjski agresor bezprecedensowo zanieczyszcza, niszczy powietrze, wodę, ziemię Ukrainy. A my, chrześcijanie, dbajmy o czystość. Dbajmy o to, by wokół nas panowała pewna kultura szacunku dla środowiska, by przestrzeń była wolna od śmieci. To powinno stać się elementem naszej kultury osobistej, kultury naszego narodu. Wielką tragedią jest obserwowanie, jak wokół wielkich współczesnych miast wyrastają góry wysypisk śmieci, które można nazwać cmentarzyskiem współczesnej cywilizacji. Musimy dziś zrobić wszystko, abyśmy my, obywatele Ukrainy, nie byli źródłem zanieczyszczenia własnej ziemi, powietrza i wody.

Dzisiaj chcę szczególnie podziękować tym wszystkim wolontariuszom, którzy szerzą kulturę recyklingu, chociażby po to, aby móc w sposób odpowiedzialny pozbywać się odpadów. Dziś tak ważne jest, aby naprawdę zadbać o to, abyśmy sami nie zaśmiecali miejsca, w którym żyjemy. Z jaką przyjemnością zobaczyłem, jak nasi ludzie utrzymują czystość nawet w schronach przeciwbombowych! I uczą dzieci, żeby nie śmieciły. Dzisiaj chciałbym szczególnie podziękować tym wszystkim, którzy dbają o to, aby w pobliżu naszych miast rzeczywiście powstawały zakłady przetwarzania odpadów, abyśmy sami nie zostawiali gór śmieci naszym przyszłym pokoleniom. Dziś chcę pochylić głowę i podziękować naszym prostym sprzątaczkom, które zapewniają czystą przestrzeń wokół nas, ale bardzo często nie w pełni szanujemy ich pracę. Chcę przed nimi pochylić głowę i ucałować ich dłoń. Dziękuję wszystkim pracownikom przedsiębiorstw komunalnych i zakładów pracy, którzy realnie oczyszczają nasze miasta i wsie ze śmieci, a tym samym dbają o zdrowie i środowisko - zdrowie człowieka i zdrowie środowiska.

Dzisiaj musimy tworzyć wokół siebie kulturę czystych przestrzeni nadających się do życia. I to jest dzisiaj jeden z elementów konfrontacji ze złem, które niesie ze sobą rosyjski agresor.

Boże, błogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław naszych chłopców i dziewczęta na froncie, którzy dziś własnymi ciałami bronią naszego spokojnego życia! Boże, błogosław wszystkim tym, którzy niestrudzenie likwidują skutki rosyjskich ataków, rakiet, nalotów, którzy niestrudzenie leczą rany ukraińskiej ziemi. Boże, pobłogosław nasz naród Twoim pokojem!

Niech błogosławieństwo Pana zstąpi na was przez Jego łaskę i miłość do ludzkości, zawsze, teraz i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter