10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

99. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

Ocena: 0
643

Mimo zapowiedzi ówczesnych mocarstw to oręż zdecydował o odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza – powiedział we wtorek w Gdyni szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

fot. PAP/Adam Warżawa

– Wśród zadań, które stały wówczas przed Rzeczpospolitą, najbardziej wymagającym, trudnym zadaniem było odzyskanie dostępu do polskiego morza. I chociaż zapowiedzi ówczesnych przywódców wielkich mocarstw wydawały się stwarzać taką nadzieję i składały takie zobowiązania, to oręż polski musiał zdecydować o tym, że Polska będzie miała morze, że to okno na świat będzie dla Polaków już na zawsze otwarte – mówił Macierewicz nawiązując do wydarzeń z 1918 r.

Podkreślił znaczenie obecności w granicach Polski sojuszniczych wojsk przysłanych dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz nakładów na modernizację sił zbrojnych, w tym MW.

– Po raz pierwszy to nie papier i słowa, ale czyny i żołnierze stojący ramię w ramię z żołnierzem polskim są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Ale przecież wiemy dobrze, w głębi serca, w głębi duszy, że nie ma innej prawdziwej gwarancji, jak własna siła zbrojna, w tym w szczególności ta siła, którą daje Marynarka Wojenna. Ta siła, która sprawia, że dostęp do morza nie jest pustym słowem, ale rzeczywistą, realną, codzienną rzeczywistością – zauważył szef MON

Nawiązując do wprowadzenia do służby nowego niszczyciela min "Kormoran II" Macierewicz zapewnił, że za tym okrętem pójdą dwie kolejne jednostki tego samego typu. Przypomniał program wprowadzenia dwóch nowych okrętów ratowniczych. Ponowił też zapowiedź wyboru w ciągu – jak powiedział najbliższych kilkunastu dni – partnera w programie budowy okrętów podwodnych, które mają być uzbrojone w pociski manewrujące.

Decyzję o powołaniu Marynarki Wojennej RP Józef Piłsudski podjął 28 listopada 1918 r. Pierwszą bazą Marynarki był Puck, gdzie cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP "Pomorzanin". Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu; marynarka otrzymała też nowe okręty, w tym niszczyciele i okręty podwodne. Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter