25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

25 maja pierwsze spotkanie prezydentów Dudy i Macrona

Ocena: 0
617

Prezydent Andrzej Duda i prezydent elekt Francji Emmanuel Macron podczas piątkowej rozmowy telefonicznej umówili się wstępnie na pierwsze spotkanie na marginesie najbliższego szczytu NATO – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szczyt NATO odbędzie się 25 maja w Brukseli.

fot. PAP/EPA/ERIC FEFERBERG / POOL

Emmanuel Macron – centrysta i kandydat proeuropejski – wygrał w ubiegłą niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich we Francji pokonując kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen. Przekazanie władzy przez ustępującego szefa państwa socjalistę Francois Hollande'a prezydentowi elektowi nastąpi w niedzielę, 14 maja.

Szczerski poinformował również, że w trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej, która trwała kilkanaście minut, "ustalono, że prezydent Macron podejmie się roli gospodarza szczytu Trójkąta Weimarskiego w pierwszym dogodnym terminie". Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

Według prezydenckiego ministra, Duda i Macron podkreślili wagę tego, by "Trójkąt Weimarski zaczął w nowej konfiguracji osobowej jak najszybciej funkcjonować na poziomie szefów państw i rządów". – To jest kwestia kalendarza. Prezydent Macron powiedział, że tę rolę gospodarza przyjmuje – powiedział Szczerski.

Dopytywany o możliwą datę spotkania zaznaczył, że musi ona zostać uzgodniona także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która jest obecnie w trakcie kampanii wyborczej w jej kraju. – Ważne, że jest zgoda, inicjatywa polsko-francuska, by w najbliższym możliwym terminie spotkanie Trójkąta Weimarskiego się odbyło – zaznaczył Szczerski.

Dodał, że prezydenci Duda i Macron rozmawiali o planach politycznej współpracy.

Na pytanie, czy prezydenci rozmawiali o pojawiających się pomysłach wzmocnienia integracji państw strefy euro, Szczerski podkreślił, że dyskusję o przyszłości Europy prezydenci Polski i Francji chcą odbyć podczas osobistego spotkania. – Prezydent Macron mówił wyraźnie, że szczególnym obszarem, gdzie w polityce europejskiej partnerstwo polsko-francuskie powinno się rozwijać to kwestia handlu i przemysłu europejskiego – dodał.

Szef gabinetu prezydenta poinformował ponadto, że w piątkowej rozmowie Macron odniósł się do kwestii kampanii wyborczej.

– (Macron) Powiedział, że chciałby podjąć dyskusję na tematy dotyczące modelu rynku wewnętrznego i konkurencji na rynku wewnętrznym – podkreślił Szczerski. Według szefa gabinetu prezydenta, Macron powiedział wyraźnie, że "chciałby to zrobić w sposób bardzo konstruktywny i wyważony".

– W przyszłości będzie dążenie, by unikać zadrażnień, by w sposób konstruktywny rozmawiać o przyszłości Europy, a także o kwestiach, które w kampanii ostro wybrzmiały, a teraz mają być dyskutowane w sposób konstruktywny, spokojny, z dobrą wolą – powiedział Szczerski. Według prezydenckiego ministra, Macron powiedział, że "chce do tej sprawy podejść bardzo odpowiedzialnie, konstruktywnie i z dobrą wolą".

W końcówce kampanii wyborczej Macron w wywiadzie dla dziennika "Voix du Nord" powiedział m.in., że jeśli zostanie prezydentem, opowie się za sankcjami UE wobec Polski, która "naruszyła wszystkie zasady Unii". Macron udzielił wywiadu po spotkaniu w Amiens ze strajkującymi pracownikami zakładów Whirlpool, które zostaną zamknięte ze względu na przeniesienie produkcji do Łodzi.

Szczerski poinformował, że prezydent Duda zaprosił Macrona do złożenia wizyty w Warszawie. Dodał, że prezydenci umówili się także "na spotkanie rodzinne, obu rodzin". – Była to serdeczna, otwarta rozmowa. Widać wolę po obu stronach, by te relacje ułożyć bardzo dobrze – powiedział szef gabinetu prezydenta.

– Obaj prezydenci podkreślili, że są młodymi przywódcami w swoich państwach. To była rozmowa osób podobnego pokolenia. Widać było wyraźnie, że obaj prezydenci chcą wykorzystać moment, by dokonać nowego otwarcia w relacjach polsko-francuskich. Zgodzili się, że to jest dobry moment ku temu – powiedział szef gabinetu prezydenta. Podkreślił, że obie strony chcą tworzyć dobry klimat do przyszłych rozmów. (PAP)

Katarzyna Nocuń (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter