23 lutego
sobota
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

145. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Ocena: 0
265

„Nie mogą nas nie obchodzić sprawy naszej Ojczyzny. Nie można stać biernie i z boku przyglądać się temu, co się wydarzy. Konieczna jest taka jak u Maryi aktywność, by starać się w porę zaradzić takim czy innym problemom”- mówił w Wierzchosławicach bp Andrzej Jeż. Msza święta w kościele parafialnym w Wierzchosławicach rozpoczęła obchody 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Uczestniczył w nich premier Mateusz Morawiecki.

Fot. PAP/Paweł Topolski

- Taka właśnie, bardzo konkretna była miłość do Ojczyzny Wincentego Witosa. Była ona tak rzeczywista jak skiba zaoranej ziemi: angażował w nią całego siebie. Jak sam powtarzał, w życiu kierował się zasadą: „Kiedy nie było Polski – dążyć do niej, gdy przyszła – pracować dla niej, a gdy będzie trzeba – bronić jej” - przypomniał biskup tarnowski w kazaniu.

Kaznodzieja mówił też, że Wincenty Witos politykę postrzegał jako sztukę godzenia sprzecznych interesów. Dla polskiej racji stanu gotów był poświęcić interes partyjny oraz życie prywatne.

- Wincenty Witos krótko i trafnie podsumował także fakt, że Polska przetrwała tak długo pod zaborami, mówił: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Te trzy wartości są również naszym dziedzictwem i filarami odrodzonej Polski” - dodał.

Wincenty Witos przeszedł wszystkie szczeble kariery politycznej, zaczynając od stanowiska wójta gminy Wierzchosławice, a na prezesurze Rady Ministrów kończąc.

„Dorobek intelektualny Wincentego Witosa oraz umiejętność poruszania się w skomplikowanym świecie polityki lokują go wśród najwybitniejszych przedstawicieli myśli politycznej. Jego publicystyka, mowy sejmowe i obszerne wspomnienia są również doskonałym źródłem informacji o przeszłości. Wiele spośród jego przemyśleń, pomimo upływu czasu, pozostaje wciąż niezmiennie aktualnych” - podkreślił.

Organizatorem uroczystości była NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, a partnerem wydarzenia - Powiat Tarnowski.

Urodziny Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera RP, w jego rodzinnej miejscowości świętowane są od 2014 roku. Jest to nawiązanie do spotkań działaczy rolniczej „Solidarności” przy Grobie Witosa, nielegalnych wówczas, z okresu PRL. Począwszy od 2014 roku do Wierzchosławic w styczniu przyjeżdżają delegacje rolników z całego kraju, leśnicy, a także politycy, parlamentarzyści i samorządowcy utożsamiający się z myślą oraz ideałami wyznawanymi przez Wincentego Witosa.

Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod Grób Witosa, gdzie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów. Podczas konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej obok wykładów była promocja sześciu albumów poświęconych Ojcom Niepodległości, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz dyskusja na temat sytuacji w rolnictwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -