22 października
czwartek
Halki, Filipa, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent: Unia musi pozostać otwarta, jeśli chce się rozwijać

Ocena: 0
291

– Unia musi pozostać otwarta na nowych członków, jeśli chce się rozwijać i konkurować z największymi mocarstwami świata – powiedział we wtorek na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Wskazał też na potrzebę reform w UE i wyciągnięcia przez nią wniosków z Brexitu.

fot. PAP/Grzegorz Momot

W popołudniowym wystąpieniu dla mediów prezydent wyraził zadowolenie z obecności na rozpoczętym we wtorek Forum prezydentów Gruzji Giorgiego Margwelaszwilego i Macedonii Gjorgego Iwanowa. Nawiązał również do debaty z udziałem trzech prezydentów poświęconej przyszłości UE oraz europejskim aspiracjom Gruzji i Macedonii, która zainaugurowała tegoroczną edycję krynickiego Forum.

– Z całą mocą chcę podkreślić, że Polska wspiera aspiracje europejskie i aspiracje euroatlantyckie zarówno Gruzji, jak i Macedonii – powiedział Duda. Jak dodał, politykę "otwartych drzwi" UE uważa za niezwykle ważną dla przyszłości Unii.

– UE chce być tym organizmem gospodarczym, który będzie mógł konkurować z największymi mocarstwami świata. Jeżeli Unia ma się stawać coraz silniejsza, musi się rozwijać również pod względem potencjału terytorialnego i potencjału ludnościowego, czyli musi być nas w UE coraz więcej, to jest warunek – przekonywał prezydent.

– Jeżeli drzwi do UE zostaną zamknięte, jeżeli będzie się mówiło, że żadne nowe państwa nie będą mogły stać się członkami UE, to w tym momencie cały projekt UE znacząco straci na atrakcyjności  – dodał. Według prezydenta Unia "musi pozostawać otwarta" i pokazywać państwom aspirującym do członkostwa w jej strukturach, że warto się rozwijać i ubiegać o przynależność do wspólnoty.

– Jeżeli nie będziemy zostawiali tych drzwi otwartych, to jedynym, co będzie się przydarzało UE, to Brexit – przestrzegał Duda. Zaznaczył, że w związku z Brexitem UE powinna "wyciągnąć wnioski na przyszłość, jeżeli chodzi o jej funkcjonowanie i o to, jakie reformy wewnętrzne UE są potrzebne".

Przed konferencją prezydent Duda wziął udział w uroczystości otwarcia na terenie Forum wystawy poświęconej Solidarności Walczącej w związku z 35-leciem organizacji; towarzyszył mu b. lider SW, marszałek senior Kornel Morawiecki.

– Bardzo mnie cieszy, że ci, którzy odwiedzają Forum krynickie, przede wszystkim goście zagraniczni, także i ten ważny element najnowszej historii Polski będą mogli tutaj zobaczyć. Dziękuję za tę inicjatywę – powiedział Duda.

Odnosząc się do przebiegu Forum, wskazał również na wysoką, podobno rekordową frekwencję. – Ogromnie mnie to cieszy. Chciałbym, żeby ta inicjatywa rozwijała się jak najlepiej i żeby przynosiła ona pożytki – podkreślił prezydent.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 października

Czwartek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża
Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 3,14-21; Ps 33,1-2.4-5.11-12.18-19; Łk 12,49-53
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter