2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriarcha Jerozolimy: zawieszenie broni nie rozwiązuje konfliktu

Ocena: 0
584

"Obecne zawieszenie działań zbrojnych przyniosło trochę spokoju rodzinom w Ziemi Świętej, ale nie zniosło problemów, z których wyrosła przemoc” - ocenił łaciński patriarcha Jerozolimy. Arcybiskup Pierbattista Pizzaballa wygłosił kazanie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego 22 maja w bazylice św. Szczepana w Jerozolimie. Była to kolejna modlitwa katolików Ziemi Świętej o pokój w ich kraju.

Fot. pixabay.com/CCO

 Abp Pizzaballa wyraził zaniepokojenie poważnymi napięciami w różnych miastach zamieszanych przez ludność arabsko-żydowską. Wezwał do potępienia przemocy werbalnej i agresywnego języka, który „nieuchronnie prowadzi do przemocy fizycznej”.

Nie wolno dopuszczać, ani kultywować uczuć nienawiści, natomiast pozytywnie będą oddziaływały świadectwa przyjaźni i braterstwa między żydowskimi i arabskimi Izraelczykami dawane pomimo napięć i przemocy

- mówił abp Pizzaballa.

Zaznaczył, że historia Pięćdziesiątnicy ma szczególne odniesienie do Matki Kościoła - Jerozolimy, zwłaszcza w obecnej sytuacji, naznaczonej rozłamem, polityczną i religijną nienawiścią oraz podziałami. Włoski franciszkanin przypomniał, że dlatego pierwszą i pierwotną misją Kościoła-Matki powinno być dawanie świadectwa jedności i pokoju.

Abp Pizzaballa wskazał na biblijne opisy Jerozolimy jako „domu modlitwy dla wszystkich ludów”, które stanowiły o charakterze świętego miasta.

Jerozolima gromadzi wszystkie dusze świata. Bicie dzwonów, nawoływania muezzina, dźwięk szofaru ... to jest jego głos. Jego czas wyznaczają momenty modlitwy żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej

- stwierdził patriarcha.

Łaciński patriarcha Jerozolimy wezwał władze polityczne i religijne, aby „chroniły to wyjątkowe dziedzictwo z niezwykłą ostrożnością”. Zwrócił uwagę, że każdy podział, każdy gest odrzucenia innych i każda forma przemocy stanowi głęboką ranę w życiu miasta.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter