23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ONZ chce osłabić pozycję Kościoła i zmieniać jego nauczanie?

Ocena: 0
1007

Grupa ekspertów ONZ wyda oświadczenie, w którym - pod pretekstem konieczności podjęcia wszelkich niezbędnych kroków w celu zapobiegania wykorzystywania małoletnich - zażąda od Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego rezygnacji z potępiania aborcji i ideologii gender – donosi na łamach agencji CNA Andrea Gagliarducci.

Podczas rozpoczętej w poniedziałek (21 czerwca) sesji Rady Praw Człowieka, eksperci ONZ, w tym kilku specjalnych sprawozdawców, mają opublikować oświadczenie, w którym wezwą Stolicę Apostolską do wprowadzenia wszelkich niezbędnych środków w celu zapobiegania nadużyciom seksualnym. Oświadczenie to - jak przekonuje watykanista Andrea Gagliarducci - wykracza poza kompetencje ekspertów ONZ nosi znamiona próby podważenia doktryny katolickiej poprzez wykorzystanie skandali związanych z wykorzystywaniem małoletnich.

Komitet Praw Dziecka ONZ już od pewnego czasu w swoich raportach "bada" nauczanie Kościoła na temat ludzkiej seksualności i prawa kanonicznego, aby wyciągać w nich wnioski zmierzające do zmiany kościelnego nauczania i prawa kanonicznego. I tak np. w grudniu 2019 roku Maud de Boer-Buquicchio, ówczesna specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. handlu i wykorzystywania seksualnego dzieci, pochwaliła decyzję papieża Franciszka, uchylenia tajemnicy papieskiej w przypadkach oskarżeń i procesów dotyczących nadużyć wobec małoletnich lub osób bezbronnych. Przy okazji holenderska prawnik nie omieszkała jednak wezwać Watykan do „egzekwowania obowiązkowego raportowania ze strony wszystkich duchownych i pracowników, którzy mają wiedzę o tych haniebnych czynach". Ostatecznym celem tych oświadczeń jest zmuszenie Stolicy Apostolskiej do zmiany prawa kanonicznego w celu dostosowania go do "protokołu praw człowieka", który subtelnie popiera lub wspomina "perspektywę gender" oraz "prawa seksualne i reprodukcyjne" (czyli nacisk na "prawo" do aborcji).

W oświadczeniu, z którym agencja CNA zapoznała się przed publikacją, eksperci nawiązują do listu skierowanego do Stolicy Apostolskiej w kwietniu 2021 roku, w którym wyrazili „najwyższe zaniepokojenie licznymi zarzutami na całym świecie dotyczącymi nadużyć seksualnych i przemocy popełnianych przez członków Kościoła katolickiego wobec dzieci, a także środkami przyjętymi przez Kościół katolicki w celu ochrony domniemanych sprawców, tuszowania przestępstw, utrudniania pociągnięcia do odpowiedzialności domniemanych sprawców i uchylania się od zadośćuczynienia należnego ofiarom".

Eksperci zarzucili, że konkordaty i umowy Stolicy Apostolskiej z państwami "ograniczają możliwości władz cywilnych w zakresie przesłuchiwania, zmuszania do przedstawiania dokumentów czy ścigania osób związanych z Kościołem katolickim". Zwrócili się również do władz Stolicy Apostolskiej o „powstrzymanie się od praktyk utrudniających pełną współpracę z władzami cywilnymi, sądowymi i organami ścigania zainteresowanych krajów."

Oświadczenie wymierzone jest głównie w:
- tajemnicę spowiedzi, która uniemożliwia księżom informowanie władz cywilnych o treści spowiedzi. 1 lipca 2019 roku Penitencjaria Apostolska wydała notę, w której przypomina, że tajemnica spowiedzi jest nienaruszalna. Nota była odpowiedzią na nasilające się ataki na tajemnicę spowiedzi w wielu krajach, m.in. w Australii i Chile
- suwerenność Stolicy Apostolskiej. ONZ-towscy eksperci chcą w szczególności, by skończyło się rozróżnienie między Stolicą Apostolską a Państwem Watykańskim, które zapewnia ochronę wolności religijnej, tak, aby państwa mogły mieć pełną jurysdykcję nad Kościołem katolickim.

List jest kontynuacją oświadczenia Maud de Boer-Buquicchio i zostanie podpisany przez czterech innych specjalnych sprawozdawców. Specjalni sprawozdawcy są częścią systemu ONZ. Pracują na zasadzie dobrowolności i są niezależni od jakiegokolwiek rządu czy organizacji.

W kwietniowym liście wysłanym do Stolicy Apostolskiej wymieniono kilka przypadków: raport niemieckiej konferencji biskupów z 2018 r. na temat nadużyć; komisję ds. nadużyć powołaną przez francuską konferencję biskupów; kwestię szkół rezydencjalnych w Kanadzie, którą papież poruszył niedawno na zakończenie modlitwy Anioł Pański 13 czerwca; chilijski raport na temat nadużyć, w którym wymieniono 344 zarzuty; 12 zarzutów nadużyć ujawnionych przez arcybiskupa Bogoty w Kolumbii w 2019 r.; sprawę Instytutu Provolo w Argentynie; a także przypadki nadużyć w zgromadzeniu Legionistów Chrystusa.

List odnosi się także do udziału Stolicy Apostolskiej w Konwencji o prawach dziecka z 1990 r. i Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur.

Prośba ekspertów wykracza jednak poza ich kompetencje, wiedzę i autorytet. Eksperci nie mogą nakłaniać państwa do przyjęcia procedur lub do zmiany prawa. Nie mogą też kwestionować sposobu, w jaki państwo wprowadza w życie ich propozycje

- ocenia Andrea Gagliarducci.

Osoby, z którymi konsultowała się agencja CNA, sugerują, że eksperci ONZ chcą wykorzystać swoją pozycję, by „wymierzyć Stolicy Apostolskiej policzek", forsując zmiany doktrynalne w Kościele katolickim i jednocześnie osłabiając Stolicę Apostolską jako państwo i podmiot na arenie międzynarodowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter